Britanikët pretendojnë se mungesa e trupave ka të ngjarë të pengojë ofensivën ruse në Bakhmut

Bakhmut/ Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar një raport të ri të inteligjencës për luftën në Ukrainë.

“Mungesa e trupave ndoshta po e pengon ofensivën ruse në Bakhmut”, thanë britanikët.

Ata vunë në pikëpyetje pretendimet e mediave ruse se grupi mercenar Wagner kishte kapur një kompleks fabrikë në pjesën veriore të qytetit, duke thënë se "ndoshta ishte ende në mosmarrëveshje".

“Sulmet ruse janë ende në një nivel të reduktuar në krahasim me javët e mëparshme. "Një nga arritjet kryesore të operacioneve të fundit ukrainase ishte ndoshta shtyrja e ushtarëve rusë të grupit Wagner nga rruga 0506", tha Ministria britanike.

0506 mund të jetë vetëm një rrugë fshati, por është bërë një linjë kryesore furnizimi për ushtarët ukrainas. Më parë, ushtarët e Wagner ishin disa qindra metra larg asaj rruge.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi më herët sot se humbja e Bakhmut mund të rezultojë në një sfidë të madhe për Ukrainën dhe mund ta detyrojë vendin të bëjë kompromis me Rusinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës