Britanikët vlerësojnë se shkurti ka vrarë më së shumti ushtarë rusë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Stërvitja e rekrutëve rusë me kallashnikov/Foto: Screenshot/Twitter

Në shkurt, shumica e ushtarëve rusë u vranë ose u plagosën në ditë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më shumë se dy vjet më parë, treguan vlerësimet e fundit britanike.

Ministria Britanike e Mbrojtjes në rishikimin e saj më të fundit ditor të inteligjencës për luftën në Ukrainë, të publikuar sot, vlerëson numrin ditor të vdekjeve të ushtarëve rusë në shkurt në 983.

Raporti thotë se gjithsej mbi 355.000 ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur deri më tani.

“Edhe pse i kushtueshëm për sa i përket humbjeve të jetëve, rezultati rriti presionin mbi pozicionet ukrainase përgjatë vijës së frontit”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Ministria në Londër ka përditësuar çdo ditë të dhënat e luftës që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Moska akuzon Britaninë për përhapjen e dezinformatave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës