A po e humbet Brukseli luftën me Kremlinin për gazin?

Gazsjellësi rus
Tubacioni i gazit rus / Foto EPA / ROBERT GHEMENT

Njëzet kompani evropiane të energjisë hapën dje llogari me Gazprombank dhe tashmë po paguajnë gazin sipas rregulloreve të reja të Moskës, në një kohë kur rubla është forcuar kundrejt euros. Bloomberg.

Bursat evropiane të energjisë vazhduan uljen e çmimeve të gazit natyror për të tretën ditë radhazi dje (rreth 88,92 euro për megavat orë), pasi u bë e qartë se Brukseli duket se e ka humbur konkurrencën ndaj pagesës në rubla. Pasi të paktën 20 kompani evropiane të energjisë përmbushën në mënyrë diskrete kërkesat e dekretit të marsit të shefit të Kremlinit, Vladimir Putindmth hapi dy llogari në Gazprombank, njëra në euro dhe tjetra në rubla, dhe ato kanale shlyenin detyrimet në hyrje, Brukseli rishikoi udhëzimet e tij për transaksione të mëtejshme në biznesin e prokurimit evropian të energjisë.

“Njëzet kompani evropiane kanë hapur llogari në Gazprombank për të zëvendësuar pagesat në euro për rubla, ndërsa 14 kompani të tjera kanë kërkuar dokumentacionin e nevojshëm për transaksione të tilla”.

Në fund të prillit, Presidenti i Komisionit Evropian, Ursula von der Layen paralajmëroi në mënyrë eksplicite sektorin evropian të energjisë në biznesin e tij me Gazprom që të mos hapte llogari në bankat e kompanive të mëdha ruse. Furnizuesit kryesorë në tregjet gjermane, italiane dhe të tjera kombëtare në BE u përballën më pas me dilemën nëse duhet t'i binden diktateve politike të Brukselit kur faturat e tyre të Gazprom të mbërrijnë në fund të majit, ose të rrezikojnë fatin e Polonisë dhe Bullgarisë, për të cilën Moska ka vendosur të ndërpresë furnizimin me gaz rus.

Ndërkohë, Gazprom së fundmi ka lehtësuar situatën për klientët evropianë (që përcaktojnë kursin e këmbimit të dy monedhave) duke njoftuar se Banka Qendrore e Rusisë, e cila është nën sanksionet perëndimore, nuk do të angazhohet në valorizimin e monedhës, por se transaksionet nga euro në rubla do të bëhet përmes një llogarie në Shtëpinë Kombëtare të Pastrimit të Rusisë.

Gazprom / Foto: EPA

Probleme për Italinë

I përballur me manovra të shpejta nga një sërë kompanish energjitike evropiane, të papërgatitura për të hequr dorë nga biznesi i gazit me rusët, kryeministri italian Mario I dashur tha se askund nuk thotë se është e ndaluar të vazhdohet blerja e energjisë nga Siberia. I shqetësuar dhe në të njëjtën kohë gjithnjë e më i vetëdijshëm për pasojat e tmerrshme ekonomike dhe financiare të pesë paketave të sanksioneve kundër Rusisë mbi rritjen ekonomike dhe inflacionin në BE, Brukseli të premten e kaluar, pas dyerve të mbyllura, hoqi kërcënimet ndaj sektorit të brendshëm të energjisë.

Në një deklaratë të hënën, KE tha se sanksionet nuk i pengojnë kompanitë të hapin llogari në një bankë të caktuar, ato mund të paguajnë për gazin rus për sa kohë që e bëjnë këtë në monedhën e marrëveshjeve ekzistuese. Sipas udhëzimeve të Brukselit, kompanitë evropiane të energjisë duhet të bëjnë një “deklaratë të qartë” se kur bëjnë pagesa në euro ose dollarë, konsiderojnë se janë përmbushur detyrimet e tyre sipas marrëveshjeve ekzistuese. Kujt duhet t'i jepet “deklarata” nga kompanitë në fjalë dhe mundësisht në çfarë pike, mbetet e paqartë.

Dje, megjithatë, Brukseli forcoi pozicionin e tij negociues për sektorin e energjisë të BE-së. "Hapja e një llogarie rubla në një bankë ruse për të paguar gazin do të shkelte sanksionet kundër Moskës," tha një zëdhënës i KE. Ndërkohë, synimi i Ursula von der Layen më 4 maj se BE-ja do të vendoste një ndalim total ndaj biznesit rus të naftës "në ditët e ardhshme" është gjithnjë e më shumë në pikëpyetje pas një sërë raundesh të dështuara të vendeve anëtare të BE-së që negociojnë një "paketë të gjashtë sanksionesh". E cila supozohej të përfshinte embargon e naftës.

Ursula von der Layen / Foto EPA-EFE / KIMMO BRANDT

Hungaria nuk dëshiron embargo

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto pas raundit final të hënën, ai vuri në dukje se "Budapest nuk ka marrë ndonjë propozim serioz nga KE me atë rast." Sipas Sijarto, Hungarisë i duhen të paktën pesë vjet dhe midis 15 dhe 18 miliardë euro investime të reja për të hequr dorë nga vetoja e shpallur e "paketës së gjashtë", për të hequr ekonominë vendase nga nafta ruse dhe për t'u përshtatur teknikisht me energjinë e re ende të panjohur. . Budapesti është shumë i interesuar se sa nga këto para është e gatshme t'i japë KE-së.

Përveç Hungarisë, në një takim të hënën në Bruksel, kryeministri bullgar Kiril Petkov paralajmëroi se vendi i tij nuk ishte gati të "bie nga zero në 90 për qind të varësisë së tij nga nafta dhe gazi rus brenda natës". Fati i idesë së Brukselit për një embargo të naftës ndaj Rusisë është i pasigurt për momentin. Joseph Borrell nuk dukej optimiste të hënën: "Hungaria ka përmendur arsye ekonomike dhe jo politike për rezistencën e saj. “Është e pasigurt nëse miratimi i “paketës së gjashtë” do të zgjasë një, dy apo më shumë javë”.

Brukseli pret që çështja e embargos së naftës të zgjidhet duke miratuar formatin e propozimit të Von der Layen në një takim jozyrtar të krerëve të BE-së në 30 dhe 31 maj.

Propozimi i fundit nga ana tjetër e Atlantikut mund të tregojë se Brukseli është në një lloj "ngërçi" kur bëhet fjalë për embargon e shpallur. Përkatësisht, Uashingtoni zyrtar njoftoi se në samitin e ardhshëm të G-7 këtë javë do t'u propozojë vendeve evropiane vendosjen e tarifave ndaj naftës ruse si alternativë më e shpejtë ndaj embargos së plotë të naftës. Reuters.

Video e ditës