BRIMA: E drejta ekskluzive për të përdorur rezultatet e hulumtimit u ble nga "Free Press" dhe nuk u pagua nga Qeveria

Dueli televiziv i Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski / Foto: Facebook, Zoran Zaev

Agjencia private e anketimit të opinionit publik, BRIMA, reagon ndaj pretendimit të liderit të opozitës, Hristijan Mickoski se hulumtimi i tyre, i publikuar në "Free Press", është paguar me paratë e qeverisë në një tender publik.

- E drejta ekskluzive për të përdorur rezultatet e sondazhit OMNIBUS të BRIMA, seksioni Barometri Politik, i kryer nga 27 gusht deri më 9 shtator 2021, u ble nga "Free Press" dhe nuk u pagua nga Qeveria me para nga një tender prej 120 Euro për të cilat BRIMA nuk ka konkurruar fare, thonë nga BRIMA.

Përkatësisht, Mickoski gjatë paraqitjes së tij të djeshme në TV Kanal 5, ndër të tjera, tha se rezultatet e anketës së BRIMA nuk janë relevante dhe se ai pret fitoren e VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Edhe Qeveria ka reaguar mbrëmë. Prandaj, ata thonë se pretendimi i Mickoski është plotësisht i pasaktë dhe kërkuan falje prej tij.

- Në paraqitjen e sotme të ftuar në televizionin Kanal 5, kreu i opozitës VMRO-DPMNE paraqiti informacion krejtësisht të pasaktë se sondazhi i Brimas, i publikuar sot nga mediat, është paguar nga paratë e qeverisë në një tender publik. Nuk ka prokurim publik për sondazhin, pra një sondazh të opinionit publik Brima, as nuk paguhet me paratë e qytetarëve. Gënjeshtra të tilla janë sjellje të papërgjegjshme ndaj interesit publik dhe synojnë të dëmtojnë Qeverinë duke mashtruar qytetarët dhe duke minuar besimin në institucion. Ne i kërkojmë Hristijan Mickoski të kërkojë falje nga qytetarët dhe Qeveria për një gënjeshtër të tillë të rëndë, qëndron në reagimin e Qeverisë.

Qeveria: Deklarata e Mickoski se Qeveria pagoi për sondazhin e publikuar nga Brima, për të kërkuar falje nga qytetarët është një gënjeshtër

Shihni rezultatet e hulumtimit të Brima:

Ekskluzive Sondazhi i Brimas: Si të votohet nëse nesër ka zgjedhje parlamentare
Ekskluzive Anketa Brima: Kush ka shansin më të mirë në zgjedhjet lokale
Ekskluzive Hulumtimi Brima: Ku po shkon Maqedonia?
Ekskluzive Hulumtimi Brima: Zaev është ende politikani më i popullarizuar
Ekskluzive Hulumtimi Brima: Çfarë i shqetëson qytetarët?
Video e ditës