BRAVO: Kalin Ivanovski do të luajë në çerekfinale në Wimbledon

Foto: facebook.com/Makedonski-tenis

Tenisti i talentuar maqedonas Kalin Ivanovski vazhdon me lojërat e tij të shkëlqyera në Wimbledon në garën e juniorëve, ku sot siguroi një vend në çerekfinale. Në raundin e 6-të, Ivanovski mposhti në tri sete fisin e tetë Edas Butvilas me 4,5:7,6, 0:XNUMX, XNUMX:XNUMX.

Kalin edhe një herë tregoi një lojë të shkëlqyer dhe ishte më i mirë se kundërshtari dhe këtë e konfirmoi me një triumf bindës në setin e tretë, të cilin e fitoi me maksimum 6:0. Ivanovski pati 38 fitues kundrejt 25 të Butvilas, shënoi 26 pikë duke shkuar në rrjetë dhe përdori pesë nga 13 pikat e pushimit.

Për më tepër, ai kishte një përqindje më të mirë të pikëve të fituara se kundërshtari i tij, 73 kundrejt 69 për qind në shërbimin e parë dhe 56 kundër 37 të Boutvilas dhe në fund fitoi 102 pikë, madje 13 më shumë se lituanez.

Në setin e parë, Ivanovskit i mjaftoi një break për të triumfuar me 6:4 dhe për të kaluar në epërsi 1:0 në sete. Me një lojë të shkëlqyer, Ivanovski vazhdoi edhe në setin e dytë, duke ecur me rezultat 4:2, por e lejoi kundërshtarin fillimisht të barazojë, e më pas në ndeshjen e 11-të me rezultat 5:6, të bëjë një tjetër break për 5:7. dhe barazojnë në 1:1 në sete.

Humbja e setit nuk la pasoja në lojën e maqedonasit, por me rezultatin maksimal 6:0 siguroi vendin në çerekfinale, ku do të përballet me më të mirën e ndeshjes mes Artnak nga Sllovenia dhe Rodenas nga Spanja. .

Video e ditës