Martesa me amerikanët – një rrugë shpëtimi për emigrantët e paligjshëm që duan shtetësi

Joe Biden / Foto EPA-EFE/Yuri Gripas

Presidenti amerikan Joe Biden ofroi sot një rrugë drejt shtetësisë për qindra mijëra emigrantë të paligjshëm që martohen me shtetas amerikanë, gjë që është krejtësisht e kundërta e planeve të rivalit të tij republikan Donald Trump, i cili premton dëbime masive.

Programi do të jetë i destinuar për gati 500.000 mijë bashkëshortë të qytetarëve amerikanë që kanë jetuar në Shtetet e Bashkuara për të paktën 10 vjet më 17 qershor, njoftoi sot Ministria e Sigurisë Kombëtare.

Pothuajse 50.000 fëmijë nën moshën 21 vjeç që kanë një prind me nënshtetësi amerikane do të kenë gjithashtu të drejtën e shtetësisë. “Do të promovojë unitetin e familjes dhe do të forcojë ekonominë tonë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Ndryshe nga planet e Trump, meksikanët do të jenë përfituesit më të mëdhenj
Biden, një demokrat që kërkon rizgjedhjen në nëntor, mori detyrën duke premtuar se do të tërheqë shumë nga politikat kufizuese të imigracionit të prezantuara nga paraardhësi i tij Trump, i cili po kërkon gjithashtu një kthim në Shtëpinë e Bardhë. Por përballë një numri rekord të emigrantëve të kapur në kufirin meksikan, Biden ka ashpërsuar qasjen e tij në muajt e fundit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës