Një çift i martuar mbeti në shok: Ata u mburruan për udhëtimin e ëndrrave të tyre, më pas morën një faturë telefoni prej 143.000 dollarë

Foto: Pexesl / Mikhail Nilov

René Remund dhe gruaja e tij do ta kujtojnë udhëtimin e tyre në Zvicër, jo vetëm për peizazhet magjike dhe shumëngjyrëshe, por edhe për faturën e telefonit që morën pas kthimit në shtëpi, shkruan "ABC Action".

Bashkëshortët udhëtojnë shpesh dhe pretendojnë se lajmërojnë gjithmonë operatorin celular përpara se të largohen nga vendi. Ata thonë se kanë bërë të njëjtën gjë edhe këtë herë. Rene shprehet se prej 30 vitesh përdor të njëjtin operator.

“Shkuam në degë dhe përgatitëm planin e udhëtimit. Ata thanë se ishim të mbuluar. Çfarëdo që të thotë kjo, ju jeni të mbuluar”, tha ai për mediat lokale.

Çifti mbërriti në Zvicër, vizitoi lokacione të ndryshme dhe u dërgoi mesazhe dhe foto miqve dhe familjes për t'u dukur. Pasi janë kthyer në Florida, ku jetojnë, kanë marrë një faturë telefoni që i ka tronditur.

Në fillim Rene mendoi se thoshte 143 dollarë, por disa ditë më vonë zbuloi shumën reale. Kompania i ka lëshuar një faturë prej 143.000 dollarësh, sepse ai përdorte 9,5 gigabajt internet jashtë vendit, pra në roaming.

“Telefonova operatorin dhe i thashë se cili ishte problemi. Më vunë në pritje dhe më pas më njoftuan se fatura ishte e saktë. Çfarë do të thuash me korrektësi, e pyeta. Ata u përgjigjën se kam kaq shumë borxh”, tha Rene.

Burri punësoi një avokat i cili i shkroi drejtpërdrejt presidentit të kompanisë, por pretendon se nuk ka marrë përgjigje. Më pas kanë kontaktuar me mediat. Gazetarët telefonuan operatorin dhe i shpjeguan rastin dhe Rene mori një tjetër telefonatë disa ditë më vonë.

Ata thanë se do të kreditonin të gjithë shumën dhe të mos shqetësoheshin”, tha Rene, duke falenderuar mediat për ndihmën e tyre.

Meqë ra fjala, operatori celular ka dërguar edhe një deklaratë zyrtare ku thuhet: “Ne rekomandojmë që klientët të kontrollojnë informacione gjatë udhëtimit, si roaming ndërkombëtar të të dhënave. Nëse jeni në një plan më të vjetër që nuk përfshin roaming ndërkombëtar, do t'ju duhet të përdorni modalitetin "Aeroplani" dhe Wi-Fi për t'u siguruar që pajisja juaj të mos jetë e lidhur me një rrjet të huaj."

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës