Mesazhi i Krishtlindjes i Mbretëreshës Elizabeth u ndoq nga mbi nëntë milionë njerëz

Elizabeth / Instagram
Elizabeth / Instagram

Në fjalimin tradicional të Krishtlindjeve të Mbretëreshës Elizabeta II në të cilën foli me emocion për bashkëshortin e saj të ndjerë dhe simpatizoi familjet që u mungojnë të dashurit e tyre, Mbretëresha arriti të "fitojë" mbi 8,96 milionë shikues në shfaqjen në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas BBC, një audiencë prej 8,96 milionë njerëz ndoqën fjalimin festiv që u transmetua në BBC One, ITV dhe Sky News sipas vlerësimeve gjatë natës.

Edicioni special i BBC-së Strictly Come Dancing Christmas Special dhe Call the Midwife ishin dy shfaqjet e ardhshme më të ndjekura atë natë.

Në garën për sapunin më të mirë Coronation Street në “ITV” ishte në krye.

Në mesazhin e saj të parë vjetor për Krishtlindje që nga vdekja e Princit Philip, Mbretëresha 95-vjeçare përcolli sinqerisht ngushëllimet e saj për publikun dhe për të gjithë ata që përballen me humbje personale gjatë festave.

"Krishtlindjet mund të jenë të vështira për ata që kanë humbur të dashurit - këtë vit e kuptoj veçanërisht pse," tha ajo në një fjalim 10-minutësh të regjistruar më parë, të transmetuar në orën 15:00 GMT.

Video e ditës