“Zoti ndihmoftë”: Nigel Farage i trembur nga festa shqiptare në rrugët e Londrës

Foto: twitter/printscreen

Mijëra shqiptarë dolën mbrëmë në rrugët e Londrës për të festuar Ditën e Flamurit – festën e pavarësisë së vendit të tyre. Imazhe të shumta nga qendra e Londrës tregojnë njerëz në makina të shtrenjta duke valëvitur flamujt shqiptarë ndërsa oficerët e policisë luftojnë për të rregulluar trafikun

“Policia është njoftuar se në rrugë të caktuara po grumbullohet një grup i madh automjetesh. Oficerët tanë kanë dalë menjëherë në terren për të minimizuar mundësinë e ndërprerjes së qarkullimit”, thuhet në njoftimin e policisë. Nga aty shtojnë se gjatë aksionit policor është ndaluar një person.

Ndërsa burrat në makina fishkëllenin dhe lëviznin, vajzat me kostume popullore shfaqnin valle tradicionale popullore dhe u hodhën fishekzjarre. Videot dhe fotot në rrjetet sociale shkaktuan një stuhi reagimesh tek londinezët e tjerë”, shkruan “Daily Mail”.

"Shqiptarët në Londër që festonin Ditën e Pavarësisë bllokuan me egoizëm sheshin Strand dhe Trafalgar, ndërsa njerëzit u larguan nga kinemaja në orën 22:XNUMX," tha një përdorues i Twitter.

Ai ka dhënë edhe komentin e tij Nigel Farage, politikani britanik i krahut të djathtë dhe një nga mbështetësit më të zjarrtë të Brexit. “Kjo po ndodhte mbrëmë në Londër. Zoti na ndihmoftë”, shkroi Farage në Twitter.

Shqiptarët që kanë hyrë në Britani si emigrantë të paligjshëm janë një temë e nxehtë politike në vend këto ditë. Autoritetet njoftuan sot se shteti do të gjurmojë të gjithë azilkërkuesit nga vendet që konsiderohen të sigurta, përfshirë Shqipërinë, dhe do t'i largojë ata sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo është strategjia e re që Britania do të zbatojë për të goditur emigracionin.

Britanikja “Times” shkruan se ministri i Punëve të Brendshme Suella Braverman kërkon të ringjallë listën e vendeve të ashtuquajtura “të sigurta”, për qytetarët, kërkesat për azil të të cilëve përgjithësisht konsiderohen të pabazuara. Nëse kërkesa refuzohet, emigrantët nuk do të kenë të drejtë ankimimi. Një tjetër opsion që kuptohet se është në shqyrtim është refuzimi i hyrjes për të gjithë azilkërkuesit meshkuj nga vendet në të dyja listat dhe trajtimi i kërkesave të tyre si "qartësisht të pabazuara", por të lejohet që kërkesat e grave dhe fëmijëve nga ato vende të përparojnë normalisht. Gjatë këtij viti në Britani kanë mbërritur ilegalisht mbi 12.000 mijë shqiptarë.

Në "listën e bardhë" aktuale të autoriteteve britanike janë vendet e BE-së dhe Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Afrika e Jugut, India, Mongolia, Koreja e Jugut dhe disa vende të Amerikës së Jugut.

Video e ditës