Borrell për kërkesën për arrestimin e Netanyahut: Shtetet janë të detyruara të zbatojnë vendimet e gjykatës

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, lidhur me thirrjen e Prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) për lëshimin e një urdhër-arresti për liderët e Izraelit dhe Hamasit, tha se të gjitha shtetet që kanë ratifikuar GJNP-në. statutet janë të detyruara të zbatojnë vendimet e tij.

- Mandati i GJNP-së, si një institucion i pavarur ndërkombëtar, është të ndjekë penalisht krimet më të rënda sipas ligjit ndërkombëtar, i shkruan Borrell H.

ICC kërkoi dje një urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Galant për "nxitje të shfarosjes, shkaktimin e urisë si një metodë lufte, duke përfshirë ndalimin e ndihmës humanitare dhe shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve në konflikt".

Urdhër-arrestet janë kërkuar edhe për liderët e Hamasit, Yahya Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh për shfarosje, vrasje, pengmarrje, përdhunim dhe sulm seksual.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës