Borel: Lufta në Ukrainë mund të përfundojë si në Kore - me ndarje

Joseph Borrell
Joseph Borrell / Foto: EPA-EFE / FREDERICK FLORIN / POOL

Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Joseph Borrell ka vlerësuar se "është e mundur që lufta në Ukrainë të mos përfundojë, të zvarritet si në Kore (1953) dhe të ketë një armëpushim dhe vendosjen e një vije ndarëse". transferimi "Nova".

Në një diskutim në Qendrën për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Barcelonë (CIDOB), Borrell tha se "mund të jetë një rrugëdalje nga lufta", megjithëse shpesh flitet se kush mund të fitojë.

Sipas gazetës spanjolle "Vanguardia", ai theksoi se do të ishte e nevojshme që konflikti i armatosur ukrainas të zhvillohet si në Kore, "palët ukrainase dhe ruse tërhiqen nga pozicionet e tyre" dhe të heqin dorë nga pretendimet e tyre, mbrojtja ose pushtimi i territoreve. .

Kreu i diplomacisë evropiane e bëri të qartë se detyra e tij është të bindë ato vende që nuk duan të marrin anën në luftën e Ukrainës se "ana e keqe në atë film është Rusia, jo sanksionet e BE".

Lufta Koreane përfundoi në 1953 me një pakt armëpushimi dhe mossulmimi të nënshkruar nga Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara si aleat i Koresë së Jugut, dhe në parim, vëren Vanguardia, ajo marrëveshje supozohej të çonte në një marrëveshje përfundimtare paqeje, dhe vendi ende ndahet nga një zonë e demilitarizuar.

Borrell deklaroi gjithashtu se "është ende shumë herët për të menduar për ndonjë bisedë paqeje", as se tashmë është duke u konsideruar ndonjë rindërtim i Ukrainës, por "të gjitha përpjekjet duhet të përqendrohen në shmangien e shkatërrimit të mëtejshëm".

Europa, sipas tij, "nuk duhet ta lejojë veten të lodhet nga lufta", megjithëse Bashkimi Evropian në tërësi nuk mund të ketë një fjalë të rëndësishme në negociatat e paqes gjithsesi, sepse Rusia nuk e lejon BE-në të jetë një bashkëbisedues dhe "kokë". i diplomacisë ruse, Sergei "Lavrov gjithmonë ka dashur të bisedojë drejtpërdrejt me ministrat e anëtarëve të Unionit, në vend të meje," shpjegoi Borel.

Ai beson se BE-ja duhet të jetë ende në tryezën e negociatave "sepse sanksionet tona janë një element kyç i çdo negociate dhe sepse siguria në Evropë është siguria jonë".

Duke marrë parasysh dëmet e shkaktuara nga pasojat e luftës në Ukrainë, si rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve, kreu i Shërbimit Evropian për Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Sigurinë (EEAS) thekson se "ne duhet të kërkojmë zgjidhje për problemet e krijuara. nga lufta”.

Dhe, siç përfundon ai, "ne nuk duhet të lodhemi sepse Putini mendon se shoqëritë perëndimore janë të dobëta për shkak të debatit të vazhdueshëm rreth tij dhe pret që opinioni publik të kërkojë përfundimin e luftës".

Borrell thotë se shumë kombe nga kontinente të tjera, India, Pakistani, Kina dhe vende nga Afrika, Azia, po më kërkojnë të "ndaloj luftën dhe kjo do të nënkuptonte ndalimin e dërgimit të armëve në Ukrainë, por atëherë cilat do të ishin pasojat? "

"Nëse Rusia fiton luftën, ajo do të shkojë në objektivin tjetër," tha Borrell.

Video e ditës