Borel: Ne e konsiderojmë pajtueshmërinë me politikën e jashtme të BE-së si një angazhim për anëtarësim

Foto: EPA-EFE / KHALED ELFIQI

BE-ja është e gatshme për integrim më të fortë dhe mbështetje të shtuar të partnerëve nga Ballkani Perëndimor, por pret që ata të qëndrojnë prapa Bashkimit në mbrojtje të rendit ndërkombëtar, veçanërisht në lidhje me Ukrainën dhe në lidhje me masat e marra kundër Rusisë për shkak të Pushtimi rus i vendit, tha ai sonte Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Josep Borrell pas përfundimit të Këshillit të Punëve të Jashtme (FAC) të sotëm në Luksemburg.

"Ne e konsiderojmë harmonizimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me politikën tonë të përbashkët të jashtme dhe të sigurisë si një zgjedhje strategjike dhe një angazhim për anëtarësim", theksoi Borel.

Sipas tij, mbajtja e lidhjeve të ngushta me regjimin e presidentit rus Vladimir Putin nuk është në përputhje me angazhimin për ndërtimin e një të ardhmeje të përbashkët në BE.

Ai informoi se në takim është biseduar edhe për mbështetjen e Ukrainës, zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme, zhvillimet në Gjeorgji dhe bashkëpunimin me Rajonin e Liqeneve të Mëdha në Afrikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës