Borel beson se Rusia nuk do të negociojë derisa të fitojë

Josep Borrell / Foto EPA-EFE / CHRISTOPHE ARCHAMBAULT /

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se nuk është optimist për situatën në Ukrainë dhe beson se Rusia nuk do të negociojë derisa të fitojë konfliktin me Kievin.

- Unë shoh një vendosmëri të qartë të Rusisë për ta fituar këtë luftë. Rusia nuk do të negociojë derisa të fitojë - tha Borel në forumin e ekspertëve në Barcelonë.

Ai shtoi se nuk ishte optimist se si mund të zhvillohet ky konflikt gjatë verës, por se BE-ja duhet të vazhdojë të ofrojë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Borrell tha më herët në Bruksel se, ndërsa ai vazhdoi të koordinonte ndihmën ushtarake për Ukrainën nga Bashkimi Evropian, ai nuk ndihej si diplomati më i lartë i BE-së, por më tepër "ministri i mbrojtjes i bllokut".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës