Borrell foli me kreun e diplomacisë së Koresë së Jugut për nevojën e Ukrainës për municion

Joseph Borrell
Joseph Borrell / Foto: EPA-EFE / FREDERICK FLORIN / POOL

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se u takua me ministrin e mbrojtjes të Koresë së Jugut të shtunën për të diskutuar nevojat e Ukrainës për municion.

Takimi në margjinat e Dialogut Shangri-La, samiti më i lartë i sigurisë në Azi, erdhi mes presionit nga Shtetet e Bashkuara për Korenë e Jugut për të ofruar armë dhe municion për Ukrainën.

“Takim i mirë me ministrin korean të Mbrojtjes Lee Jong-sup. "Ne ndamë një alarm të përbashkët për provokimet e vazhdueshme të Koresë së Veriut dhe diskutuam nevojat e Ukrainës për municion."

Një aleat i SHBA-së dhe prodhuesi kryesor i municioneve artilerie, Koreja e Jugut deri më tani ka përjashtuar dërgimin e ndihmave vdekjeprurëse në Ukrainë, duke përmendur lidhjet e biznesit me Rusinë dhe ndikimin e Moskës mbi Korenë e Veriut, pavarësisht presionit në rritje nga Uashingtoni dhe Evropa për furnizim me armë.

Qindra mijëra fishekë artilerie të Koresë së Jugut janë në rrugën e tyre drejt Ukrainës nëpërmjet Shteteve të Bashkuara, pas rezistencës fillestare të Seulit për të armatosur Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës