Borrell: Njohja e shtetit palestinez nuk është dhuratë për Hamasin

Josep Borrell / Foto: Arkiv

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, tha sot se njohja e shtetit palestinez nuk është dhuratë për grupin militant palestinez Hamas.

Njohja e shtetit palestinez nuk është dhuratë për Hamasin, përkundrazi, tha Borrell, duke deklaruar se Autoriteti Palestinez nuk është Hamasi dhe se përkundrazi janë thellësisht në konflikt.

Borrell vuri në dukje se BE-ja tashmë ka financuar Autoritetin Palestinez dhe është takuar me ta, dhe vuri në dukje se sa herë që një vend merr një vendim për të mbështetur një shtet palestinez, Izraeli e shpall atë një sulm antisemitik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës