Borel e vlerësoi "takimin historik" në Kiev si një shenjë solidariteti me Ukrainën

Borel dhe Zelenski / Foto EPA-EFE/SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL /

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian takohen sot në Kiev për një "takim historik" në shenjë solidariteti me vendin që po përballet me pushtimin rus, tha kreu i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.

“Këtu në Ukrainë, një vend kandidat dhe anëtar i ardhshëm i BE-së, ne po thërrasim një takim historik të ministrave të jashtëm të BE-së. Ne jemi këtu për të shprehur solidaritetin dhe mbështetjen tonë për popullin ukrainas”, tha Borel.

Kreu i diplomacisë ukrainase, Dmytro Kuleba, përshëndeti mbajtjen e takimit të ministrave të punëve të jashtme të BE-së në Kiev.

"Kjo është një ngjarje historike sepse për herë të parë ne po takohemi jashtë kufijve të BE-së - por në kufijtë e ardhshëm të BE-së," tha Kuleba ndërsa përshëndeti kolegët e tij në kryeqytetin e Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës