Borrell u kërkon vendeve anëtare të BE-së që të dërgojnë më shumë municion në Ukrainë

Josep Borrell / Foto EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell u bëri thirrje vendeve anëtare të BE-së të bëjnë më shumë për furnizimin me municion në Ukrainë.

- Ushtarët ukrainas janë të vendosur të luftojnë, por ata kanë nevojë për municion. Urgjente dhe në sasi të mëdha, sipas letrës së Borrelit, e cila u dërgua dje ministrave të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të BE-së.

Ai shtoi se “zgjatja e shpërndarjes së municioneve kushton jetë dhe dobëson aftësitë mbrojtëse të Ukrainës”.

Borel theksoi se vendet e BE-së mund të ndihmojnë Ukrainën nga rezervat e tyre, me porosi të reja nga prodhuesit evropianë, prokurimin e municioneve dhe financimin e industrisë ukrainase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës