Një sulmues vetëvrasës hodhi veten në erë në Somali, duke vrarë të paktën shtatë persona

Të paktën shtatë të vdekur dhe dhjetëra të plagosur pasi një sulmues vetëvrasës hodhi veten në erë në një dyqan çaji në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu.

Zëdhënësi i policisë somaleze, Sadiq Ali, tha se nga shpërthimi kanë humbur jetën pesë persona dhe gjashtë janë plagosur. Sipas tij, sulmuesi ishte pjesëtar i Al-Kaedës.

Grupi al-Shabaab i lidhur me Al-Kaedën mori përgjegjësinë për sulmin në një mesazh të publikuar përmes degës së tij arabe të agjencisë së lajmeve Shahada. Sipas al-Shabaab, 11 persona u vranë dhe 18 u plagosën.

Sulmi ndodhi në një postbllok në rrugën që të çon në Parlament dhe rezidencën presidenciale, ndërsa dyqani po vizitohej nga ushtarët.

Në qershor, al-Shabaab, i cili kërkon të rrëzojë qeverinë qendrore dhe të imponojë interpretimin e vet të ligjit islamik, vrau 54 ushtarë ugandas në bazën e tyre në jugperëndim të Mogadishu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës