Bombarduesit B-1B të Forcave Ajrore të SHBA-së kanë mbërritur në bazën e Forcave Ajrore Incirlik në Turqi

Foto nga Emma Anderson

Dy bombardues amerikanë B-1B Lancer fluturuan në një mision trajnimi rutinë, të caktuar për Task Forcën Bomber 24-2, duke fluturuar nga Baza e Forcave Ajrore Moron, Spanjë, në bazën e Forcave Ajrore Incirlik, Turqi, duke nxitur bashkëpunimin kyç mes tensioneve rajonale.

Forcat Ajrore thanë në një deklaratë se gjatë misionit, avioni amerikan u integrua pa probleme me avionët luftarakë turq, duke demonstruar forcën e partneriteteve ushtarake dypalëshe.mbrojtje-blog".

Me të mbërritur në Incirlik, bombarduesit amerikanë do të angazhohen në aktivitete shtesë stërvitore në bashkëpunim me forcat turke.

Kol. Kevin Lord, Komandanti i Krahut të Bazës së 39-të të Forcave Ajrore, shprehu mirënjohjen për mikpritësit turq për rolin e tyre kyç në lehtësimin e kësaj mundësie thelbësore trajnimi, duke theksuar angazhimin e qëndrueshëm për sigurinë dhe stabilitetin rajonal të ndarë midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë.

Komanda evropiane e SHBA-së, Forcat Ajrore të SHBA-së në Evropë dhe zyrtarët e Krahut të Bazës së 39-të të Forcave Ajrore theksuan rëndësinë e përpjekjeve të përbashkëta me Ministrinë e Mbrojtjes së Turqisë, duke theksuar rolin e trajnimit dypalësh në promovimin e bashkëpunimit dhe mbrojtjes kolektive në rajon.

Task Force Bomber 24-2 është pjesë e Stërvitjes Globale në shkallë të gjerë 2024, një iniciativë gjithëpërfshirëse trajnimi që synon përmirësimin e ndërveprimit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë midis aleatëve dhe partnerëve për të adresuar në mënyrë efektive sfidat e përbashkëta të sigurisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës