Bojmacaliyev: Mbi 100.000 qytetarë janë ende duke pritur për pasaportat e tyre edhe pse kanë paguar dhe fotografuar siç duhet

Mitko Boymacaliyev Foto: Printscreen

Zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme Mitko Bojmacaliyev, i pyetur për vonesën e dhënies së dokumenteve personale, ka shpjeguar se me ardhjen e qeverisë teknike, ministri ka bërë disa reforma, të njohura vetëm për të për disa arsye personale, të cilat nuk sollën asnjë rezultat. .

-Sipas informacioneve të fundit që kam dhe numrave që kam kërkuar, mbi 100.000 mijë qytetarë nuk kanë marrë pasaportat brenda afatit ligjor. Dhe do të përmend vetëm se para qeverisë teknike, të gjithë qytetarët kanë marrë dokumentet personale brenda 15 ditëve. Por, për fat të mirë, qeveria teknike do të përfundojë së shpejti, kështu që shërbimet administrative do t'i kthejmë në rrugën e duhur, qytetarët do të fotografohen dhe do të shërbehen për 15 ditë për të marrë dokumentet e tyre, theksoi zëvendësministri shtesë Bojmacaliyev.

Ai shtoi se për këtë kishte folur që në ditën e parë, por nuk gjeti mirëkuptim nga ministri teknik i Brendshëm.

- Nuk bëhet fjalë vetëm për të fotografuar qytetarët, për t'u marrë paratë dhe për të mos u dhënë pasaportat. Qytetarët kanë pritur diku për dy muaj e gjysmë për dokumente të caktuara për të cilat kanë paguar dhe kanë bërë fotografi, tha Bojmacaliyev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës