Bojmacaliyev: Prita që formularët e pasaportave të kapin realitetin e qytetarëve

Foto: MIA

Përveç lajmeve të rreme që publikohen me formularët, në rubrikën e BJB-së që është nën drejtorin Sašo Tasevski, nuk ka ndryshime, përveç 14 ndryshimeve ligjore, ligji për qeverinë e Përzhinës, nuk ka ndryshime dhe shqetësime. për sigurinë publike të qytetarëve sepse ky sistem partizan është i çmontuar, këtu punojnë profesionistë të cilët mezi lëvizin nga ato binarët, thotë zëvendësministri shtesë në MPB Mitko Bojmacaliyev në një emision në TV Star.

- Ne në vend, kur bëmë projektin për ndryshimin e dokumenteve personale, kur u kryen të gjitha procedurat ligjore që zgjatën për disa vite, të penguara nga parti të caktuara politike, në vend janë një milion e tetëqind e tre mijë pasaporta. , shtetas të cilët kanë pasaporta me Republikën e Maqedonisë së Veriut . Projeksioni që është bërë për porosinë e formularëve të rinj ka qenë diku rreth dy milionë dhe deri më tani kemi arritur me këto 85.000 mijë formularë, një milion e shtatëqind e tridhjetë e katër mijë pasaporta - tha Bojmacaliyev.

Ai nënvizoi se nuk ka kaos, nuk ka pengesa, por ka vetëm punë nga ana e MPB-së, nga kolegë në shërbimet administrative që e bëjnë punën e tyre me sinqeritet dhe përkushtim në të gjithë procesin.

 

- Të kthehemi prapa, pse numri është i vogël apo pse njerëzit nuk kanë ndërruar pasaportat, rreth 600.000 qytetarë, është ekskluzivisht për shkak të propagandës së bërë nga VMRO-DPMNE. Propaganda që bënë gjithë vitet e kaluara, se do ta anulojnë Marrëveshjen e Prespës, do ta kthejnë emrin e vjetër, dhe fatkeqësisht qytetarët sërish i çoi në një lloj lajthitjeje, duke shpresuar që ato që thonë dhe mendojnë të jenë vërtet të vërteta, por ata e bëjnë këtë vetëm për ditën e marketingut politik - tha Boymacaliyev.

Sa i përket pranimit të formularëve të pasaportës, ai shtoi se këtë e ka bërë për të kapur realitetin te qytetarët, dhe se ajo që thuhet është lajm i rremë për marketing ditor politik, se dikush ka parashikuar se sa formularë do të nevojiten dhe me çfarë dinamike. të jetë në gjendje të lëshohet.

“Ka shumë nga VMRO-DPMNE që kanë shkruar statuse në rrjetet sociale dhe kanë thënë se do ta anulojnë Marrëveshjen e Prespës dhe se do ta kthejnë emrin e vjetër”, përfundoi Bojmacaliyev.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës