Bojko Borisov ruhet nga snajperët, a është jeta e tij në rrezik, pyeti Radev

Udhëheqësi i GERB, Boyko Borisov / Foto: EPA-EFE / LUDOVIC MARIN / POOL

A është në rrezik jeta e Bojko Borisovit? Pikërisht këtë pyetje e bëri gjenerali bullgar Atanas Atanasov në konsultimet e koalicionit PP-DB me presidentin e Bullgarisë Rumen Radev.

Sipas tij, në oborrin e liderit të GERB-SDS ka pasur snajperë dhe publiku duhet të zbulojë nëse është në rrezik jeta e përfaqësuesit të qeverisë bullgare.

“Janë shfaqur fotot e snajperëve që ndodhen në gardhin e oborrit të Bojko Borisovit. Unë u përmbyta me telefonata nga njerëz të rastësishëm. Nëse në prag të formimit të qeverisë ekziston një shkallë e lartë e kërcënimit për presidentin aktual, ky është një problem i rëndësishëm për shtetin”, tha Atanasov.

Presidenti bullgar Radev tha se ka informacione kur ka rrezik të madh për sigurinë e vendit, por kur bëhet fjalë për kërcënim ndaj një individi, këto informacione nuk duhet të bëhen publike.

“Unë do të flas me shërbimet për informacione të tilla që keni ndarë”, i është drejtuar Radev Atanasovit.

Fotot e snajperistëve në gardhin e Borisovit janë publikuar nga gazetari Dimitar Stojanov 6 ditë më parë. Ata tregojnë dy burra me mjete të rënda luftarake.

Kreu i GERB-it Bojko Borisov ishte i pari që u konsultua me kreun e shtetit Rumen Radev mëngjesin e sotëm. Në vilën presidenciale Borisov është i shoqëruar nga nënkryetari i GERB-së Tomislav Donçev dhe Deljan Dobrev.

Sipas tij, vendi do të shkojë në zgjedhje pasi u bë e qartë qëndrimi i ITN se nuk do të mbështesë mandatin e parë.

“E pesta dhe e gjashta nuk mund të diktojnë rregullat. Do të kemi më shumë bisedime, por është e qartë se kabinet mund të ketë vetëm me mandatin e parë”, tha Borisov.

Një delegacion nga koalicioni Vazhdojmë me ndryshimet - Bullgaria Demokratike (PP-DB) e përbërë nga shefi i grupit parlamentar, akademiku Nikolai Denkov, bashkëkryetari i PP Kiril Petkov, lideri i DSB-së Atanas Atanasov dhe Deputetja Kristina Petkova, pas takimit me Radev, deklaroi qartë se mbetet në opozitë për shkak të rezultateve të dobëta të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 qershorit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës