Të pasurit këshillojnë: Tri gjëra në të cilat nuk duhet të kurseni

Foto: Pexels/ Karolina Grabowska

Shumë njerëz zgjedhin të kursejnë, ose për ta bërë më të lehtë marrjen e rrogës së ardhshme ose për të kursyer mjaftueshëm për investime dhe një të ardhme më të mirë.

Por disa njerëz kursejnë në gjërat e gabuara, kështu që shpesh blejnë të njëjtën gjë dy herë, gjë që në asnjë rast nuk është fitimprurëse. Dy njerëz të suksesshëm, të cilët ndërtuan një biznes dhe tani janë milionerë Goubankingrates shpjegoni tre gjërat në të cilat nuk duhet të kurseni kurrë.

John Davenport dhe gruaja e tij drejtojnë distileri artizanale Three Crosses Distilling Company dhe investojnë kryesisht në pasuri të paluajtshme. Brenda Christensen, nga ana tjetër, është CEO e Stellar, një kompani e marrëdhënieve me publikun.

Veshje cilësore

Familja Davenport ra në grackën e blerjes së rrobave të lira, por shumë shpejt e kuptoi se paratë që kishin shpenzuar për rroba jo cilësore duheshin shpenzuar sërish, këtë herë në një shumë më të madhe, për veshje më cilësore.

“Rrobat pa marka nga dyqanet me zbritje ose dyqane të mëdha zinxhirësh nuk ishin të qëndrueshme. Ajo do të zbehet, do të tkurret ose do të humbasë formën e saj dhe ne përfundojmë duke blerë veshje me cilësi më të lartë për të cilat po përpiqemi të kursejmë para”, thotë Davenport.

Pajisje shtëpiake cilësore

Christensen u përpoq të kursente para duke blerë pajisje më të lira, por kjo vetëm çoi në zëvendësime më të shpeshta dhe më të shtrenjta. Kështu që ajo rregulloi qasjen e saj dhe filloi të blinte produkte që e dinte se do të zgjasin.

“Investimi në produkte me cilësi të lartë dhe të qëndrueshme, edhe nëse ato kushtojnë më shumë, është më fitimprurës në planin afatgjatë”. Redukton shpeshtësinë e riparimeve dhe zëvendësimeve dhe siguron një kthim më të mirë të investimit dhe rezulton në më pak shqetësime,” shpjegon ajo.

Përmirësimi dhe riparimi i shtëpisë

Pavarësisht nëse jetoni në një shtëpi apo apartament, shumë njerëz përpiqen të kursejnë para duke bërë vetë riparimet e shtëpisë në vend që të paguajnë një profesionist. Ata mendojnë se nuk ka nevojë të paguajnë dikë për të kositur lëndinë ose tjegull.

Christensen e ka bërë këtë për një kohë, më konkretisht ka rregulluar kopshtin e saj dhe ka pastruar vetë pishinën. Në fillim, kjo, si dhe blerja e pajisjeve shtëpiake të lira, doli të ishte një metodë solide kursimi, por shpejt e kuptoi se po i merrte shumë kohë, e cila mund të shpenzohej për punë dhe për të fituar para. Kështu ajo vendosi të punësonte dikë që ta bënte atë për të, gjë që doli të ishte shumë më ekonomike për të.

Punësimi i një mjeshtri për riparimet e shtëpisë nuk është vetëm një mënyrë efikase për të kursyer kohë, por edhe para. Nëse nuk jeni ekspert në një riparim ose instalim të caktuar, është më mirë t'ia besoni punën një profesionisti.

Në këtë mënyrë ju jo vetëm që shmangni humbjen e kohës, por gjithashtu zvogëloni rrezikun e kostove shtesë që mund të keni nëse përpiqeni ta bëni vetë punën dhe më pas duhet të paguani dikë për të rregulluar të gjitha gabimet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës