Programi i pasur për jubileun e diamantit të Festivalit të Filmit në Kanë

Festivali i Filmit në Kanë
Festivali i Filmit në Kanë / Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER

David Bowie, Elvis Presley и Jerry Lee Lewis janë vetëm disa nga legjendat që do të shënojnë të 75-tën Festivali i Filmit në Kanë që fillon të martën.

Festivali më i madh i filmit në botë po përpiqet gjithmonë të vendosë një ekuilibër midis filmave artistikë seriozë dhe filmave argëtues.

Për jubileun e tyre të diamantit, do të shfaqen disa filma që me siguri do të kënaqin një audiencë të gjerë, kështu që Tom Cruise mbërrin në rivierën franceze në premierën evropiane të "Top Gun: Maverick", një vazhdim i megahitit të tij të vitit 1986.

Theksi do të vihet edhe te legjendat e muzikës. Regjisori ekstravagant australian Baz Luhrmann do të prezantojë filmin e tij "Elvis", dhe vizitorët do të kenë mundësinë të shohin dokumentarët e rinj për David Bowie të titulluar "Moonage Daydream" dhe rokerin Jerry Lee Lewis me titull "Trouble in Mind" nga Ethan Cohen.

Këta filma nuk do të shfaqen në pjesën konkurruese të festivalit dhe për çmimin kryesor, Palma e Artë, do të luftojnë shumë emra të tjerë legjendar, përfshirë këtu edhe mjeshtrin kanadez të filmave horror David Cronenberg.

Regjisori 79-vjeçar i rikthehet zhanrit të tij me “Krimet e së ardhmes”, në të cilin Kristen Stewart, Lea Sejdu и Vigo Mortensen kthejnë ndryshimet e tmerrshme kirurgjikale në një performancë arti të mbushur me seks.

Ndërkohë regjisori amerikan James Grey me nostalgji kthehet në rininë e tij në Nju Jork në filmin "Armageddon Time" me Anne Hathaway dhe Anthony Hopkins në rolet kryesore.

Një nga regjisorët më të njohur francezë, Claire Dennis rikthehet me thrillerin "Yjet në mesditë", i cili zhvillohet në Amerikën Qendrore dhe luan rolin kryesor Robert Pattinson.

Me shtimin e disa titujve të minutës së fundit, gjithsej 21 filma do të konkurrojnë për Palmën e Artë, me disa fitues nga vitet e kaluara në mesin e garuesve: vëllezërit Darden nga Belgjika, suedez. Ruben Ostlund dhe regjisori japonez Hirokazu Korida.

Vetëm pesë filma janë me regji të grave, por për Khan ky është një rekord në konkurrencën kryesore. Midis tyre është dhe Kelly Reichard, i preferuari i filmave të pavarur, i cili do të prezantojë filmin "Showing Up". Michelle Williams në rolin kryesor.

Vitin e kaluar Julia Ducurnau u bë e vetmja grua në historinë e festivalit që fitoi Palma për filmin "Titane".

Lufta në Ukrainë është një temë e pashmangshme

Një ditë e veçantë festivali do t'i kushtohet kineastëve ukrainas dhe regjisorit Sergei Loznica do të prezantojë filmin për bombardimet e qyteteve gjermane në Luftën e Dytë Botërore.

Regjisori rus është në garë edhe për çmimin kryesor Kiril Serebrenikov, i cili nuk mori pjesë në dy çmimet e mëparshme për shkak të një vendimi të motivuar politikisht për përvetësim në Rusi. Tani në mërgim, drejtori i tha kohët e fundit AFP se ndjente "tmerr, trishtim, turp dhe dhimbje" për pushtimin e Ukrainës, të cilin ai e konsideroi një "akt vetëvrasës" nga qeveria ruse.

Përveç kësaj, festivali do të festojë rikthimin e regjisorit të "Mad Max", George Miller, i cili rikthehet me filmin "Tremijë vjet mall" në të cilin luan. Idris Elba.

Aktor dhe regjisor Ethan Hawke do të korrigjojë atmosferën nostalgjike me dokumentarin e tij të ri "The Last Movie Stars", i cili ndjek jetën e Paul Newman и Joan Woodward, çifti i artë i Hollivudit i viteve 1960.

Palma e Artë e nderit e këtij viti do t'i jepet aktorit amerikan Forrest Whitaker, i njohur më së shumti për rolin e tij në "The Last King of Scotland".

Festivali i famshëm i filmit nis nesër, më 17 maj dhe do të përfundojë më 28 maj, ditën e shtunë.

Video e ditës