Bllokim i trafikut hekurudhor në Gjermani, nesër grevë 24-orëshe nga makinistët

treni Gjermani foto MPB

Drejtuesit e trenave të operatorit hekurudhor gjerman Deutsche Bahn do të bëjnë grevë nga mbrëmja e nesërme deri të premten në mbrëmje, tha sindikata GDL.

Greva mbarëkombëtare ka të ngjarë të çojë në anulimin e mijëra udhëtimeve me tren. Ndërprerja e punës prek trenat ndërqytetës dhe rajonalë dhe hekurudhat periferike në Hamburg dhe Berlin.

Trenat e mallrave gjithashtu do të ndalen duke filluar nga ora 18:XNUMX, tha sindikata.

Greva vjen në mes të negociatave të tensionuara kolektive midis sindikatës GDL dhe menaxhmentit të Deutsche Bahn mbi pagat dhe orët e punës. GDL kërkon më pak orë pune për drejtuesit e trenave dhe rritje të ndjeshme të pagave.

Deutsche Bahn e quajti sot thirrjen e grevës "të papërgjegjshme dhe egoiste" dhe akuzoi sindikatat për prishjen e fundjavës për miliona udhëtarë që nuk kishin asnjë lidhje me negociatat.

“Sindikata e makinistëve në vend që të negociojë dhe të përballet me realitetin është në grevë për kërkesat e paplotësuara. Kjo është absolutisht e panevojshme”, tha Martin Seiler, kreu i burimeve njerëzore në Deutsche Bahn.

Kjo është greva e katërt e punonjësve të Deutsche Bahn këtë vit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës