Blinken beson se qëllimi i Putinit është të "fshijë identitetin e Ukrainës si një komb i pavarur".

Anthony Blinken
Anthony Blinken / Foto: EPA-EFE / KAY NIETFELD / POOL

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken ka thënë se qëllimi i Vladimir Putin është të fshijë identitetin e Ukrainës si një komb i pavarur, sovran dhe ta përvetësojë atë në Rusi.

"Kjo luftë është një sulm jo vetëm ndaj Ukrainës, por edhe ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla që synon të mbrojë paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar dhe të mbështesë, sipas Kartës së Kombeve të Bashkuara, 'të drejtat e barabarta të burrave dhe grave dhe popujve të mëdhenj dhe i vogël.”, theksoi Blinken në një sesion paneli virtual me temën “Paqja e drejtë dhe e qëndrueshme në Ukrainë”, përpara hapjes së nesërme të Samitit të dytë të Demokracisë.

Ai kujtoi se viktimat e agresionit rus nuk janë vetëm ukrainasit, por edhe njerëzit në mbarë botën, sipas njoftimit të Departamentit të Shtetit.

“Që paqja të jetë e drejtë, ajo duhet të mbështesë parimet në zemër të Kartës së OKB-së – sovranitetin, integritetin territorial, pavarësinë. Dhe që paqja të jetë e qëndrueshme, ajo duhet të sigurojë që Rusia të mos pushojë dhe të stërvitet trupat e saj dhe pastaj të fillojë përsëri një luftë në një kohë që është më e favorshme për të”, tha Sekretari amerikan i Shtetit dhe shtoi se jo vetëm për të ardhmen e Ukrainës, por edhe për të ardhmen e rendit ndërkombëtar.

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Rusia synon të shkatërrojë rendin botëror bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e OKB-së.

“Populli ukrainas do të pranojë paqen vetëm nëse garanton ndërprerjen e plotë të agresionit rus, tërheqjen e plotë të trupave ruse nga territori ukrainas dhe rivendosjen e integritetit territorial të vendit tonë brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht”, tha ministri ukrainas, duke vënë në dukje. se plani i paqes u njoh dhe u miratua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

Ai shtoi se Rusia ka përdorur shantazhe dhe kërcënime bërthamore, si dhe kërcënime ndaj stabilitetit mjedisor dhe energjetik dhe sigurisë ushqimore, dhe agresioni është pasuar nga krime të tmerrshme, me dhjetëra mijëra civilë që besohet se janë vrarë në Mariupol.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës