Blinken: Rusia po bën një luftë barbare kundër civilëve, sepse nuk arrin ta mposht Ukrainën ushtarakisht

Sekretari i Shtetit i Sh.B.A. Anthony Blinken sot në Bukuresht dënoi ashpër sulmet ruse ndaj civilëve dhe rrjetit elektrik në Ukrainë dhe njoftoi vazhdimin e mbështetjes së fuqishme të NATO-s për atë vend.

Në fund të një takimi dy-ditor të ministrave të jashtëm të anëtarëve të NATO-s, Blinken u tha gazetarëve se presidenti rus Vladimir Putin "po bën një luftë kundër civilëve sepse ai nuk po arrin të mposht Ukrainën ushtarakisht", duke e quajtur atë një "akt barbar".

“Dhe ai po e bën këtë duke u përpjekur të shkatërrojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës, të fikë dritat, të fik ngrohjen dhe ujin në mënyrë që të vuajnë civilët”. Është e qartë për mua (pas takimit) se mbështetja (NATO) për Ukrainën mbetet e fortë dhe e vendosur”, theksoi Blinken.

Shefi i diplomacisë ukrainase Dmitro Kuleba, i cili u takua me Blinken në margjinat e takimit, u tha gazetarëve se në takimin ministror të NATO-s, Ukraina mori premtime të shumta nga disa anëtarë të Aleancës në lidhje me dërgimin e armëve shtesë dhe pajisjeve të energjisë.

Kuleba, megjithatë, nuk ka dashur t'i përgjigjet pyetjeve të gazetarit nëse këto premtime i referohen edhe sistemit të mbrojtjes kundërajrore "Patriot", të cilin Ukraina e kërkon me këmbëngulje nga Aleanca. Dorëzimi i sistemit Patriot në Ukrainë do të përmirësojë ndjeshëm mbrojtjen e saj ajrore.

Video e ditës