Blinken paralajmëroi qytetarët amerikanë që të largohen menjëherë nga Rusia

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken u bëri thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Rusia.

Paralajmërimi vlen për shtetasit amerikanë që banojnë ose planifikojnë të udhëtojnë në Rusi.

“Jemi thellësisht të shqetësuar nga njoftimi rus se një gazetar amerikan është arrestuar. Prioriteti më i lartë i Departamentit të Shtetit është siguria e qytetarëve jashtë vendit”, ka shkruar Blinken në llogarinë e tij në Twitter.

Shërbimi i Sigurisë Ruse (FSB) arrestoi Evan Gershkovich, një gazetar i gazetës amerikane "Wall Street Journal", me akuzën e spiunazhit.

Sipas FSB, Gershkovich "me udhëzimet e palës amerikane, mblodhi informacione që trajtohen si sekret shtetëror në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit ushtarak-industrial rus".

Gazetari, i cili u arrestua në qytetin Ural të Yekaterinburgut, përballet me 20 vjet burg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës