Blinken: Dodik ndoqi rrugën e Putinit

Milorad Dodik
Milorad Dodik / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Sulmet në Milorad Dodik për të drejtat dhe liritë themelore në Republika Srpska tregon se ai është në rrugën autoritare të presidentit Putin, shkroi sot në Twitter Sekretari amerikan i Shtetit.Anthony Blinken.

Dodik është presidenti i Republika Srpska, një përfaqësues i komunitetit serb të Bosnjës në vend dhe një anëtar i presidencës së BiH.

Ai prej vitesh është nën sanksionet amerikane dhe këto ditë i ka shkelur më tejtë gjitha me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, duke njoftuar se po ndërpret marrëdhëniet me përfaqësuesit e tyre diplomatikë në BeH sepse ndërhyjnë në punët e brendshme.

Blinken shton në Twitter se ambasadori amerikan në Bosnje dhe Hercegovinë, Michael Murphy, "vazhdon të avokojë për një të ardhme demokratike dhe të begatë që e meritojnë të gjithë qytetarët e Bosnjë dhe Hercegovinës".

Dodik: Republika Srpska do të shpallë pavarësinë nëse Schmidt vendos ligjin e pronës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës