Bjorn Ulvaeus i ABBA: Grupi ynë ka një emër kaq budalla, por ne nuk kishim zgjidhje

ABBA / Foto: Andre Csillag / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Bjorn Ulveus, një nga katër anëtarët e ABBA, tha se grupi suedez i popit kishte "një emër kaq budalla" saqë e ndanë atë me "një fabrikë shumë të famshme harengash në Suedi".

“Kur ishim pjesërisht të njohur dhe mjaft të famshëm në Suedi, ne regjistruam albumin e parë me emrin Agneta, Benny, Björn dhe Anni-Frid. mund ta imagjinoni, kështu që ata i shkurtuan emrat tanë në inicialet ABBA”, tha Ulvaeus, i cili themeloi grupin me Agnetha Feltskog, Benny Anderson dhe Anni-Fried Lyngstad.

ABBA / Foto: ROGER TURESSON / AFP / Profimedia

Edhe pse mendon se emri nuk është i mirë, muzikanti thotë se nuk kishin zgjidhje tjetër.

“Është gjithashtu emri i një fabrike shumë të famshme harengash në Suedi – harengë e marinuar, e cila është shumë e njohur në Suedi. Dhe ne duhej t'u kërkonim atyre leje për të përdorur të njëjtin emër," tha ai.

ABBA / Foto: Per Kagrell / AFP / Profimedia

Ulvaeus thotë se do të ishte mirë nëse ata do të kishin një "emër të lezetshëm si Rolling Stones apo diçka tjetër".

"Por ja ku jemi - si ABBA," thotë ai.

FOTO+VIDEO | Legjendat e muzikës botërore: Mbreti i Suedisë u dha titullin kalorës anëtarëve të ABBA

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës