"The Pleasure Business" fitoi një çmim në Kaliforni për filmin më të mirë artistik

Foto: Facebook/"Biznesi i kënaqësisë"

"Biznesi i kënaqësisë" i Gotse Cvetanovski fitoi çmimin për filmin më të mirë artistik në "Riverside Film Festival" në Kaliforni, SHBA.

Festivali, i cili u mbajt nga 10 deri më 14 prill, në ekzistencën e tij 22-vjeçare, avokon për promovimin e filmave të guximshëm që trajtojnë sfidat sociale, por që flasin edhe për guximin e shpirtit njerëzor.

Cvetanovski shprehet i lumtur që filmi është shpërblyer për herë të dytë në SHBA, pasi muajin e kaluar është shpallur filmi më mbresëlënës në edicionin e 30-të të "Sedona International Film Festival" në Arizona.

- Kalifornia është qendra e industrisë amerikane të filmit, dhe sigurisht si autor jam krenar që fituam një çmim këtu dhe atë në konkurrencë me filmat amerikanë me buxhet shumë më të madh. Mezi pres të përfundoj këtë turne të festivalit botëror dhe ta prezantoj para publikut tonë në shtator. Pres që filmi të hapë tema për diskutim në disa nivele, por mbi të gjitha dëshiroj që të vazhdojmë trendin e viteve të fundit, në të cilin shikuesit vendas ta rifitojnë besimin dhe dëshirën për të shikuar filma maqedonas, thotë Cvetanovski.

“The Business of Pleasure” deri më tani ka marrë tetë çmime në festivalet e filmit në mbarë botën, pesë prej të cilave janë për filmin më të mirë artistik.

Filmi ndjek historinë e një gazetareje e cila, e fiksuar pas zhdukjes së shoqes së saj më të mirë, përgatit një operacion të fshehtë për të ekspozuar një rrjet të trafikimit të grave. Por ndërsa bashkëpunëtorët e saj i afrohen shefit, situata del jashtë kontrollit.

Në rolet luajnë Musa Isufi, Sladjana Vujosevic, Ismail Kasumi, Damjan Cvetanovski, Osman Ahmeti, Eleni Dekidis, Mendim Murtezi, Exona Salihu, Avni Dalipi dhe Katerina Kocevska, ndërsa skenarin e ka nënshkruar edhe Cvetanovski. Producentët e filmit janë Driton Ramadani, Bogdan Jonçevski dhe Goce Cvetanovski.

Filmi është xhiruar me mbështetjen e Agjencisë së Filmit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës