Histori e çuditshme dashurie: Ata e donin njëri-tjetrin më shumë se çdo gjë dhe u ndanë nga një sëmundje e rëndë

Ronald dhe Nancy Reagan / Foto: EPA

Historia e dashurisë së një prej çifteve presidenciale më të famshme të të gjitha kohërave, Ronald и Nancy Reagan, konsiderohet si një nga historitë më të bukura dhe dashuria e tyre e madhe dëshmohet nga letrat e shumta që kanë shkëmbyer ndër vite, shkruan "Style".

Autori i biografisë "Triumfi i Nancy Reagan" zbuloi detaje të panjohura dhe paksa të çuditshme të dashurisë së tyre. Sipas biografisë, ata ishin më të rëndësishëm për njëri-tjetrin, madje më të rëndësishëm se fëmijët e tyre. Ata shpesh i neglizhonin fëmijët dhe kjo u la gjurmë. Dhe kjo marrëdhënie e çuditshme, si dhe familja jofunksionale, është themeli i historisë së tyre epike të dashurisë.

Ndoshta arsyeja pse Nancy u lidh kaq shumë me burrin e saj daton që nga fëmijëria e saj - zonja e parë e ardhshme e Shteteve të Bashkuara u rrit pothuajse pa nënë. Gjegjësisht, ndërsa nëna e saj, aktorja Edith Davis ishte në kërkim të aktrimit, e la Nansin e vogël me dadon, por edhe me dajën e vajzës. Pasi nëna e saj u martua përsëri me një neurokirurg Dejvis besnik, i cili adoptoi Nancy si vajzën e tij, familja u zhvendos në Çikago.

Ndërsa dardha ra nën dardhë, vetë Nancy filloi të aktrojë në teatër. Për të realizuar ëndrrat e saj, vajza e re u zhvendos në Nju Jork dhe rolet i mori falë të njohurve të nënës së saj. Në fillim të vitit 1949, ajo u kontaktua nga MGM dhe ofroi një xhirim provë. Kjo ofertë ka ndodhur falë aktorit Spencer Trejsi, e cila i bëri një nder nënës së saj. Për shkak se ajo tregoi talent të madh për xhirimet, Nancy mori një kontratë shtatëvjeçare me një pagë mujore prej 250 dollarë.

Foto: EPA

Në një nga xhirimet, ajo u takua me Ronald Reagan dhe më pas lindi një dashuri e madhe që shënoi jetën e tyre. Edhe pse mes tyre lindi menjëherë kimia, lidhja e tyre u bë serioze vetëm pak muaj më vonë. Ronald dhe Nancy u martuan në vitin 1952 dhe qëndruan së bashku deri në vdekjen e Ronaldit në 2004.

Gjatë martesës, ata u bënë prindër të dy fëmijëve - vajza e tyre Patti lindi në 1952 dhe djali i tyre Ron gjashtë vjet më vonë. Përveç tyre, Ronald kishte edhe tre fëmijë të tjerë nga martesa e tij e mëparshme me aktoren Jane. Sipas shumëkujt, lidhja e tyre ishte e çuditshme, edhe pse ata kishin një familje të madhe.

Sipas biografisë, Nancy e njihte Reganin më mirë se kushdo.

“Kur ajo ishte e pakënaqur për diçka, të gjithë në West Wing e dinin këtë dhe ata që nuk e pëlqenin shumë nuk qëndronin në punë për një kohë të gjatë”, thuhet në biografi.

Foto: EPA

Ajo që i mahniti të gjithë ishte intensiteti i dashurisë që ndjenin edhe pas shumë vitesh martesë, ndaj të gjithë donin të dinin sekretin e marrëdhënies së tyre perfekte. Se si dukej gjithçka jashtë syve të publikut kureshtar, përshkruhet më së miri nga letra që Reagan i dërgoi gruas së tij të dashur më 24 maj 1963. Në korrespondencë flitet për problemet që kishin me fëmijët - Michael, djali i Ronaldit nga martesa e parë dhe Patti, vajza që kishte me Nancy.

“Nuk ka rëndësi nëse Majk blen makinën e tij të parë apo i shpenzon paratë për rroba. Ajo që ne të dy duam është që ai më në fund të hyjë në rrugën e duhur dhe të fillojë të mbështesë veten… (Ndonjëherë ai më shqetëson për gjëra të tjera, por ne do të përpiqemi ta zgjidhim atë problem në mënyrën më të mirë)… Por ajo që më shqetëson më shumë është se “Edhe pse i kemi përmbushur detyrimet ndaj fëmijëve, nuk kemi qenë të kujdesshëm në gjërat e tjera – në paraqitjen para njëri-tjetrit”, shkruan Ronald në letër.

Marrëdhënia e tyre me fëmijët po përkeqësohej, ndaj Patti nuk pranoi të jepte ndonjë deklaratë të këndshme për biografinë e nënës së saj, duke pretenduar se ajo e kishte rrahur, por edhe ajo ishte e varur nga pilulat. Këtë e ka konfirmuar djali i tyre Ron, i cili ka deklaruar se nuk ka qenë aspak e lehtë të rritesh me të.

“Ajo ishte mjaft e mërzitur, sidomos kur babai im ishte në rrugë. “Asnjëherë nuk e dinim se cili nga personazhet e saj do të ishte i pranishëm atë ditë, kështu që duhej të ishim gjithmonë të kujdesshëm”, tha Ron.

Foto: EPA / KARL MATHIS

Megjithatë, me kalimin e kohës, Patti e fali nënën e saj të ndjerë, por ajo ende nuk është e gatshme të flasë publikisht për të.

Marrëdhënia midis Michael dhe Nancy u ndërlikua disa vite para se babai i tij të vdiste në 2004.

“Me kalimin e kohës, marrëdhënia mes Michael dhe Nancy u bë aq e keqe sa Nancy kishte frikë nga momentet kur ajo ishte vetëm me të. "Kjo u dëshmua nga fakti se kur Michael erdhi për vizitë, Shërbimi Sekret vendosi menjëherë një agjent në gatishmëri."

Këtë e ka konfirmuar gjysmë vëllai i tij, Ron.

“Shërbimi Sekret ishte shumë i shqetësuar për Majk, veçanërisht pas incidentit kur ai i bërtiti nënës sime dhe i tha se do të ishte më mirë nëse ajo kishte vdekur”, tha Ron.

Foto: EPA

Megjithatë, martesa, e cila zgjati gjashtë dekada, nuk kaloi pa u vënë re. Sipas autorit të biografisë, pasi presidenti pothuajse vdiq në atentatin në vitin 1981, zonja e parë u fiksua për të garantuar sigurinë e burrit të saj. Arriti deri aty sa e detyroi të mbante parzmore, gjë që shpeshherë e refuzonte. Ajo gjithashtu i ka kërkuar që të mos i drejtohet publikut publikisht.

Patjetër që ajo atentat e theu Nansin – ajo vazhdoi të qante se ai nuk ishte pranë saj, diçka që ndonjëherë zgjati disa muaj.

Por ajo që ishte më e vështirë për ta ishin muajt e fundit të jetës së Ronaldit, të cilët i kaloi i ngujuar në trupin e tij për shkak të pasojave të sëmundjes Alzheimer. Vdekja e tij në vitin 2004 e theu plotësisht Nancy dhe ajo nuk u shërua kurrë nga kjo humbje. Deri në vdekjen e saj në 2016, Nancy flinte me fotografinë e tij.

Foto: EPA / KEVORK DJANSEZIAN

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës