Bitici: Premtimet e VMRO-DPMNE-së për rritjen e pensioneve do të kërcënojnë seriozisht fondin PIOM

Fatmir Bitici / Foto: "Sloboden Pechat", Dragan Mitreski

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bitiqi, përmes një statusi në rrjetet sociale ka reaguar ndaj thirrjeve të zyrtarit të VMRO-DPMNE-së dhe kryetarit të Këshillit të Qytetit të Shkupit, Trajko Sllaveski.

Bitiqi në njoftimin e tij tha se premtimi i VMRO-DPMNE-së për gjoja rritje të pensioneve mund të kërcënojë seriozisht Fondin e Sigurimeve Pensionale.

“Ju dhe partia juaj njiheni vetëm për kundërlëvizjen dhe asnjëherë përpara, tani vini me një premtim bombastik të cilin shumë lehtë e lexuan mbi 334.000 pensionistë, të cilëve u premtoni rritje të pensioneve prej 5.000 denarë pa thënë se kur dhe kur në cilën periudhë kohore ka ndodhur kjo rritje. Nëse vërtet planifikoni ta bëni këtë menjëherë pas zgjedhjeve, atëherë është sikur i keni vënë dinamit "digës humbjet e ujit të së cilës" nga 48% në 2016 i kemi ulur në 32% të përballueshme në 2023, dhe tani po kërkoni besimin e qytetarëve me premtimin se do ta hidhni në erë këtë digë menjëherë pas ardhjes së mundshme në pushtet. PS Diga është aludim për fondin PIOM”, tha Bitici.

Bitiqi po ashtu ka shtuar se të gjithë skenarët e errët ekonomikë të VMRO-DPMNE-së kanë rezultuar krejtësisht të pasakta.

"Më poshtë është një grafik që hedh poshtë të gjitha paraqitjet tuaja publike që kur Shtëpia e Bardhë dhe mentori juaj i ri në Budapest hynë në opozitë në 2017, dhe unë do të përmend vetëm disa prej tyre:
Rritja e pagave ushtron presion të fortë inflacioniste, false; pagat e ngrënë nga inflacioni, false; rritja e pagave nuk pason produktivitetin, false; biznesi nuk do të përballojë rritjen e pagës minimale, false” shkruan Bitici.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës