Bitici: Nuk ka më kontrata për lokale, infrastrukturën e zgjidhim sistematikisht

Fatmir Bitici, zëvendëskryeministër për ekonominë / FOTO: Free Press

Për herë të parë po vendosim sistematikisht gjërat për të zgjidhur problemet e infrastrukturës, tha zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike. Fatmir Bytyqi në “24 analizë”.

“Më vjen keq që dikush që ka mbajtur poste në të kaluarën nuk ka krijuar një sistem për rrjedhjen e qetë të problemeve infrastrukturore. Shpresoj që sistemi i drejtësisë ta kuptojë pse nuk është bërë asgjë. Përgjigja kryesore është “viti zgjedhor”, padyshim që politikanët shikojnë nga zgjedhjet në zgjedhje… dmth çfarë do të bëj tani për të fituar zgjedhjet e ardhshme. Prandaj nuk u krijua asnjë sistem. “Qeveria e kaluar kishte krijuar një sistem paralel dhe adresa nuk ishte në Ilindenska”, tha Bitici.

I pyetur për autostradën Kërçovë-Ohër, ai tha se në këtë autostradë janë 130 projekte të pamiratuara infrastrukturore.

“Është praktikisht çdo metër i autostradës”. Qytetarëve nuk u interesojnë shpatet. Këtu po flasim për 50 kilometra, dhe ato projekte nuk janë tërhequr, nuk është shpronësuar toka. Gjithçka filloi të ndërtohej pa projekte të vizatuara. Më 31.12.2023 dhjetor XNUMX, të gjithë kontraktorët kanë një afat të përfundimit. Dikush do të mbajë përgjegjësi serioze nëse nuk është kështu, është një zgjidhje sistematike e këtij problemi. Koha e të ndenjurit në pub-e dhe e marrjes së një viti tjetër ka mbaruar. “Dëshirë apo jo njëri nga kontraktorët, le ta anulojë nesër, ne do të gjejmë një kontraktor tjetër”, tha Bitici.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës