Laboratorë biologjikë, super luftëtarë, agjentë vdekjeprurës në lakuriqët e natës - një tjetër fushatë dezinformuese ruse

Mospërhapja përfaqëson përpjekjet për të parandaluar përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë, duke përfshirë armët kimike, biologjike, radiologjike ose bërthamore (CBRN) dhe armët konvencionale si raketat dhe armët e vogla. Në nivel botëror janë miratuar dokumente dhe strategji të shumta që synojnë parandalimin e përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë.

Megjithatë, ekzistojnë lloje të ndryshme të armëve të tilla, si bomba termonukleare, sarin, antraks dhe shumë agjentë të tjerë kimikë dhe biologjikë, të cilët mund të vrasin qindra mijëra njerëz në një interval të shkurtër kohor. Prandaj, kur flasim për përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë, faktori i frikës, pasigurisë dhe "padukshmërisë" është shumë domethënës dhe kjo temë është e përshtatshme për përhapjen e dezinformatave në luftën politike dhe luftën për epërsi në nivel global.

Rusia fushata dezinformueseing

Qeveria ruse ka vite që zbaton strategjinë e saj të dezinformimiting në disa fronte të ndryshme. Një prej tyre është keqinformimi i publikut botëror për armët e shkatërrimit në masë, e tij prodhimin dhe shpërndarjen. Fushata dezinformuese ruseduke shkuar, kur bëhet fjalë për armët biologjike, kimike ose bërthamore, u vëzhguan edhe gjatë përdorimit të armëve kimike në Siri dhe Irak, por edhe më vonë, në rasti me helmimi i familjes Skripal në Britaninë e Madhe apo helmimi i Alexei Navalny, kur mediat ruse raportuan se kundërshtari mbi Regjimi i Putinit është shtruar në spital sepse u dehur.

Por fushatat dezinformuese ruse për armët e shkatërrimit në masë u ndezën para dhe gjatë luftës në Ukrainë. Kështu, zyrtarët rusë dhe mediat ruse ekzagjeruan ose fabrikuan plotësisht kërcënimet që gjoja po vininLe nga Ukraina për të justifikuar pushtimin e atij vendi, përfshirëduke ngrënë dhe prezencën e pretenduar të armëve të shkatërrimit në masë, për të fshehur faktet dhe për të krijuar konfuzion.

Në një fjalim televiziv më 24 shkurt 2022, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi fillimin e operacioneve ushtarake ruse në Ukrainë, duke theksuar, ndër të tjera, se Ukraina po përgatitej dhe po priste momentin e duhur për të sulmuar Rusinë dhe se kishte aspirata. për të prokuruar armë nukleare.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti raportoi më pas se Ukraina ishte rrezikshmërisht afër zhvillimin bombë e pistë, një lloj eksplozivi relativisht rudimentar i cili shpërndan material radiologjik, por nuk shkakton shpërthim bërthamor. Më pas, gjatë një fjalimi në Kombet e Bashkuara më 1 mars 2022, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov përsëriti pretendimet për ambiciet e pretenduara bërthamore të Ukrainës, por theksoi и se SHBA kontrollon laboratorët në Ukrainë që prodhojnë armë kimike dhe biologjike.

Ministria ruse e Mbrojtjes shkoi një hap më tej disa ditë më vonë, dhe pretendoi se gjetën prova pranë Kievit se SHBA dhe Ukraina po zhvillohen fshehuraziLe armët biologjike. Të gjitha këto deklarata dhe mesazhe janë dërguar me një qëllim – të vërshojnë hapësirën informative mediatike me ose të rreme mashtruese informacion. Rusia ka përdorur një sërë “mjetesh” të ndryshme për të përhapur atë narrativë – nga mesazhet e dërguara nga zyrtarët rusë, agjencitë dhe organizatat qeveritare dhe zëdhënësit zyrtarë, përmes organizatave të mediave të lidhura me shtetin dhe mediave ruse që ekzistojnë në mbarë botën, në një rrjet. të robotëve dhe trollëve të mediave sociale.

Qëllimi i tyre nuk ishte thjesht të bindnin audiencën të besonin një version të caktuar të ngjarjeve të miratuar nga Kremlini, por të sfidonin aftësinë e vëzhguesve për të besuar çdo tregim, pavarësisht nga provat - ose e tyre mungesëig. Duke përdorur burime të rëndësishme dhe për të zhvendosur përgjegjësinë për pushtimin e Ukrainës, зdhe kriza e refugjatëve dhe energjisë në Evropë, Rusia vazhdoi të përhapte narrativat dhe dezinformatat e saj të rreme, ndër të cilat dhe ato që lidhen me armët konvencionale, por edhe me armët bërthamore, biologjike, radiologjike dhe kimike.

Kështu, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka këmbëngulur në narrativën se në të vërtetë dëshiron ta çlirojë atë vend nga sundimi nazist, se kërkon paqe, por se Ukraina është agresive dhe se Perëndimi po krijon tensione shtesë. Ndër lajmet më të përhapura që vijnë nga kuzhina e Kremlinit janë ajo se Ukraina po përdor zogjtë si një armë biologjike kundër forcave ruse, si dhe kështu ekzistojnë programe që do të krijojnë super luftëtarë për të luftuar ushtarët rusë.

Nema asnje prova çfarë do t'u jepnit atyre besueshmërinë e pretendimeve të tilla, por në disa raste Rusia e ka arritur qëllimin e saj - të zvogëlojë ose të ndalojë mbështetjen për Ukrainën, popullin e saj dhe ushtrinë e saj.

Rusia është e vetëdijshme se tema të tilla janë të frikshme, se sjellin trazira dhe frikë për qytetarët në mbarë botën, veçanërisht pas pandemisë së virusit korona. Kur bëhet fjalë për armët biologjike, narrativa kryesore që po shtyn RusiaShae eshte ajo mbi në territorin e Ukrainës dhe Gjeorgjisë ndodhen laboratorë për zhvillimin e armëve biologjike të financuara nga Shtetet e Bashkuara. Kjo ishte edhe arsyeja e supozuar e pushtimit rus të Ukrainës. Пhistoria me tutje thotë se objektivi i asaj arme ishin ushtarët rusë, si и po janë krijuarEjanjë lloj arme dëmtuese që do të synojë vetëm rusët, pra sllavët, megjithëse nuk ka një gjë të tillë asnje dëshmi.

Gjithashtu, Rusia dhe vendet që janë aleate të saj, si Kina dhe Irani, shirea tregimi se virusi korona u krijua nga Shtetet e Bashkuara. Нdhe kishte rrjete sociale и raporton se SHBA ka zhvendosur kimikate toksike në Ukrainën lindore te perdoret kundër ushtarëve rusë. Rrëfime të tilla u përhapën në rrjetet sociale, por jo vetëm atje. Ata gjithashtu i tregtojnë ato Zyrtarët rusë, dhe ata po përpiqen и te kaloj nëpër institucionet ndërkombëtare, si Kombet e Bashkuara, OSBE dhe të tjera.

Narrativat ruse për armët e shkatërrimit në masë nuk e anashkalojnë as Serbinë

Narrativat dhe dezinformatat ruse për armët e shkatërrimit në masë nuk e anashkalojnë as Serbinë. Sidomos që, megjithëse BE-ja ndaloi transmetimin e mediave ruse Sputnik dhe RT, Sputnik ka të vetindhe korrespondentët co Beogradi dhe transmeton lajme në gjuhën serbe, ndërsa televizioni shtetëror rus RT mbi mesi i nëntorit оkrijoni një portal në Serbi, а deri në vitin 2024 duhet të fillojë të funksionojë edhe një kanal televiziv.

Përveç kësaj, në Serbi Proputindelet dhe narrativa antiperëndimore përhapet në të gjitha mediat e shkruara që janë nën kontrollin e qeverisë - proqeveritareato tabloidet, por edhe gazetatato me një histori të gjatë dhe me reputacion të krijuar, televizioni me frekuencë kombëtare, si dhe shërbimi publik,и në raportet e tij ai pohon Moskën në mënyrë të sofistikuar dhe shpesh të transmetuara lajme nga Ukraina nga kanalet ruse.

Prandaj Serbia është terren pjellor për përhapjen e dezinformatave të cilat shkojnë në favor të Kremlini, duke përfshirë ato duke iu referuar armët e shkatërrimit në masë. Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tabloidet serbe shkruajnë se po përgatitet një luftë biologjike kundër Rusisë. Lakuriqët e natës gati për të goditur rusët është gjithashtu një nga titujt kryesorë. Sa të rrezikshëm janë agjentët?сato që Moska pretendon për Shtetet e Bashkuara dhe Ukrainën i jetuan ato mbi bioterrorizmin.

Tronditjeantni Pretendimet e Rogozin - Pentagoni në Ukrainë krijoi një virus kundër sllavëve - është një nga lajmet që u raportuan nga disa portale. Arme kimike? Ushtria ukrainase ka në shënjestër pozicionet ruse me substanca helmuese të panjohura - është një nga titujt që raporton redaksia serbe e RT. Dokumentet e gjetura në një laborator në rajonin Kherson konfirmuan: SHBA në Ukrainë bëjnë armë biologjike - Ky është lajmi të cilin e ka sjellë Sputnik rus dhe është shpërndarë gjerësisht nga mediat serbe.

Burimi: Demostat
Autor: Tamara Bajcic

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës