Billy Aylish hapur për sindromën Turet: Të gjithë mendojnë se po përpiqem të jem qesharak

ishe vetem
Billy Irish / Foto: EPA-EFE

Këngëtari Billy Ilysh foli për sindromën e Tourette gjatë një paraqitje të ftuar në episodin më të fundit të shfaqjes Netflix - "My Next Guest Needs No Introduction" të organizuar nga i vetmi David Letterman. Gjatë emisionit këngëtarja ka pasur një tik, e cila ka shkaktuar edhe një bisedë për sindromën me të cilën po lufton që në fëmijëri.

Kur Ilyish bëri një lëvizje të pazakontë me kokën dhe gojën e saj, Letterman e pyeti nëse ishte për shkak të një mize në dhomë, për të cilën ajo u përgjigj se kishte tike dhe se në këtë rast ato ishin shkaktuar nga ndriçimi.

“Është shumë e çuditshme, pothuajse kurrë nuk kam folur për këtë. Reagimi më i zakonshëm që njerëzit marrin është e qeshura sepse ata mendojnë se po përpiqem të jem qesharak. Dhe kjo më ofendon gjithmonë dhe gjithmonë në fund them që kam sindromën Tourette”, tha këngëtarja.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga BILLIE EILISH (@billieeilish)

“Nuk do ta kisha marrë me mend se sa njerëz kanë sindromën Tourette. "Disa artistë thanë: "Unë kam pasur gjithmonë Tourette" dhe kjo ishte shumë interesante," tha Billy.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Netflix US (@netflix)

“Jam shumë i hutuar nga ky çrregullim dhe nuk e kuptoj. Unë u diagnostikova kur isha 11 vjeç. “Si fëmijë kam pasur tike më të lehta, por ato ndryshuan me kalimin e kohës”, shpjegoi ajo, duke shtuar se ka periudha më të mira dhe më të këqija, por ato tike nuk zhduken kurrë plotësisht.

Disa nga tikat janë prekja e llapës së veshit, ngritja e vetullave, lëvizjet e nofullës dhe shtrëngimi i muskujve të krahut.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga BILLIE EILISH (@billieeilish)

Sindroma Tourette është një çrregullim i rrallë i sistemit nervor që fillon në fëmijëri dhe përfshin lëvizje të përsëritura ose tinguj të padëshiruar që nuk mund të kontrollohen. Për shembull, duke parë vazhdimisht sytë, duke ngritur supet ose duke tundur kokën. Në disa raste, një person mund të shqiptojë fjalë fyese dhe të shajë në mënyrë të pakontrolluar.

Video e ditës