Bill Gates i bëri thirrje Koresë së Jugut të kontribuojë në parandalimin e sëmundjeve infektive

Bill Gates / Foto/ EPA

Biznesmen dhe filantrop amerikan Bill Gates sot i bëri thirrje Koresë së Jugut të kontribuojë në rritjen e përpjekjeve ndërkombëtare për parandalimin e sëmundjeve infektive si Covid, duke theksuar nevojën që bota të përgatitet më mirë për pandeminë e ardhshme.

Në një fjalim në parlamentin e Koresë së Jugut në Seul, miliarderi amerikan bëri thirrje për një bashkëpunim më të fortë global, përfshirë në fushën e zhvillimit të vaksinave që do të ishin efektive kundër një game më të gjerë të koronaviruseve, për të kaluar njerëzimin përmes këtij "momenti kritik" në botë. kujdesit shëndetësor.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhe qeveria e Koresë së Jugut janë angazhuar për një partneritet që synon adresimin e pabarazive midis sistemeve shëndetësore të vendeve dhe mbështetjen e përpjekjeve për të zhdukur sëmundjet infektive në vendet në zhvillim, njoftoi bashkëthemeluesi i gjigantit të softuerit Microsoft.

Bill Gates theksoi fuqinë e Koresë së Jugut në kujdesin shëndetësor, kërkimin dhe prodhimin e vaksinave. Ai përshëndeti zotimin e vendit për të dhuruar 200 milionë dollarë për programin KOVAX të mbështetur nga OKB-ja, i cili ofron vaksina kundër Covid për vendet më të varfra.

Më pas ai u takua me presidentin e Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol, i cili shpjegoi planet e qeverisë për të promovuar sektorin biomjekësor dhe shprehu gatishmërinë për bashkëpunim të mëtejshëm me fondacionin e filantropistit miliarder për të "përmirësuar shëndetin" e njerëzve në mbarë botën.

Gates e quajti Korenë e Jugut një "partner të mirë" për themelin e tij në projektet shëndetësore, duke përfshirë zhvillimin e vaksinave më të përballueshme për Covid-19 dhe luftimin e HIV, malaries dhe tuberkulozit.

“Shpresojmë se do të jemi në gjendje të bëjmë më shumë së bashku”, theksoi Bill Gates. Gates e quajti Korenë e Jugut një "partner të mirë" për themelin e tij në projektet shëndetësore, duke përfshirë zhvillimin e vaksinave më të përballueshme për Covid-19 dhe luftimin e HIV, malaries dhe tuberkulozit. “Shpresojmë se mund të bëjmë më shumë së bashku”, citohet të ketë thënë ai nga zyra e presidentit të Koresë së Jugut.

Video e ditës