BiH do t'u dërgojë nota proteste vendeve që votuan kundër rezolutës për Srebrenicën në OKB

Ministri i Punëve të Jashtme të BeH, Elmedin Konakoviq tha se BiH do të dërgojë nesër nota proteste për të gjitha vendet që votuan sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork kundër rezolutës për shpalljen e 11 korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit. Srebrenica e vitit 1995 dhe mohimi i gjenocidit dhe glorifikimi i kriminelëve të luftës janë të dënuar.

Rezoluta u miratua me 84 vota "pro", 19 "kundër" dhe 68 abstenime. OKB ka 193 shtete anëtare.

Konakoviq vlerësoi se po tentohet të minimizohet numri i vendeve që kanë votuar “pro”, por theksoi se vetëm 19 vende kanë votuar “kundër”, duke shtuar: “Për ne ishte e rëndësishme që rezultati të ishte pozitiv. Raporti është 4:1 në favor të atyre që janë në anën e së vërtetës”, vuri në dukje ai.

- Besojmë se ata që votuan kundër janë në anën e autorëve të kriminelëve të luftës dhe se nuk respektojnë vendimet e gjykatave ndërkombëtare. Është obligim ynë njerëzor, tha Konakoviq, përcjellin mediat e Sarajevës.

- Pritet që në BeH të kemi një qëndrim të vetëm me ata për të cilët është sjellë rezoluta, thotë ministri, duke shtuar se votimi për rezolutën “nuk është fitore apo garë, por luftë për ta pozicionuar të vërtetën ashtu siç e meriton. ".

“Për ne është shumë e rëndësishme që sot nuk kemi dëgjuar askënd të flasë kundër fakteve, përveç (presidentit të Serbisë, Aleksandar) Vuçiq dhe se “është e rëndësishme që i gjithë rajoni, përveç Serbisë, të ishte në anën e duhur”, theksoi Konakoviq. jashtë.

Ai ka vlerësuar se Vuçiq është “agresiv” dhe se “ka arritur të minimizojë fuqitë e mëdha botërore”, gjë që sipas tij do të ketë pasoja për të cilat Vuçiq do të duhet të përgjigjet para së gjithash para opinionit në Serbi.

Konakoviç u bëri thirrje “fqinjëve që të qetësojnë pasionet e tyre” dhe “të kthehen në problemet e përditshme që kanë vendet tona. Të gjithë së bashku duhet të vazhdojmë rrugën drejt BE-së”.

- Ne e dimë se shumë vende të rajonit ishin nën presion, por ata treguan guxim. Këtë nuk do ta harrojmë kurrë, theksoi shefi i diplomacisë.

Deklarata e Presidentit të Republikës Srpska, Milorad Dodik, për "ndarjen paqësore" në BiH, Konakoviç e quajti të pakuptimtë dhe shtoi se "institucionet tona do t'u përgjigjen efektivisht të gjithë atyre që do të punojnë për destabilizimin".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës