Do t'u duheshin 12 traktorë: Nuk dihet se ku e kanë marrë dheun e nxjerrë nga tuneli në Idrizovë të burgosurit

Foto: Fokus

Drejtori i Administratës së Zbatimit të Sanksioneve, Jovica Stojanoviq, sonte në “Top Temë” në “Thelma” ka folur për rastin e tunelit të arratisjes të hapur nga të burgosurit në burgun “Idrizovë”.

Ai vlerëson se do të nevojiteshin rreth 12 traktorë për ta nxjerrë atë tokë nga burgu. Nuk është e qartë se ku përfundoi dheu, por Stojanoviç dyshon se gradualisht u fut në një deponi aty pranë dhe më pas u nxor nga burgu në një kamion plehrash.

-Do të nevojiteshin minimumi 12 traktorë. Mendoj se nuk u krye brenda një muaji, por procesi zgjati më shumë. Nuk ka asnjë mbulim nga policia e burgjeve, nuk ka polici të burgjeve që të mbikëqyrë të dënuarit. Fakti është se burgu nuk ka staf të dobët, kjo është dobësia - ka thënë Stojanoviq në Top Topic të Thelmës.

Ai pajtohet gjithashtu se kushtet në burg nuk janë të mira, duke përmendur si arsye mbipopullimin.

Stojanoviq konfirmoi se për 1.100 të dënuar në Idrizovë ka vetëm një mjek dhe një psikiatër që vjen një herë në javë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës