Ekzaminime dermatologjike falas këtë fundjavë në parkun Gradski

Sot dhe nesër nga ora 17:21 deri në orën XNUMX:XNUMX në Parkun e Qytetit në Shkup do të bëhen ekzaminime dermatologjike falas të nishaneve dhe ndryshimeve të lëkurës, ndërsa fundjavën e ardhshme ekzaminime të tilla do të bëhen edhe në Ohër.

Mandati i parë i këtij viti për ekzaminime të tilla u mbajt më 9 qershor në parkun pyjor të Gazi Babës, kur pjesëmarrja e qytetarëve të ardhur për t'u kontrolluar nga një ekip dermatologësh ekspertë ishte e madhe.

Nishanet dhe parregullsitë e tjera të lëkurës ekzaminohen me dermatoskop për të përcaktuar gjendjen e përgjithshme dhe llojin e lëkurës, për të vënë re ndryshimet e pigmentit ose shfaqjen e nishaneve të reja që mund të shkaktohen nga efektet e dëmshme të dritës së diellit.

- Për të dytin vit radhazi, dm fton të gjithë qytetarët e interesuar për ekzaminime dermatologjike falas. Edhe pse vera është një nga stinët tona të preferuara, për shkak të temperaturave të larta dhe rrezeve të dëmshme të diellit, ajo sjell me vete sfida të ndryshme. Në të njëjtën kohë, është veçanërisht e rëndësishme t'i kushtojmë vëmendje mënyrës se si të mbrohemi siç duhet nga rrezatimi UVA dhe UVB që mund të shkaktojë ndryshime të lëkurës, madje edhe ato malinje, shpesh fatale, thekson organizatori i ngjarjes.

Nga aty përcjellin apelin e mjekëve dermatologë të cilët paralajmërojnë rritje të rasteve me melanoma të lëkurës, sidomos te popullata e re.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës