Një provokator i paskrupullt vodhi një foto të oxhakut dhe gënjeu në Facebook se Vanja ishte me të në Kosovë

Zhdukja e të miturës Vanja Gjorçevska nga Shkupi zgjoi luftërat speciale për gënjeshtra të paskrupullta të opinionit duke keqpërdorur figurat fetare, me qëllim të defokusimit të hetimeve dhe shkaktimit të intolerancës ndëretnike dhe ndërfetare. Në prag të Këshillit Ministror të OSBE-së që po mbahet në Shkup, struktura të panjohura tentuan të shpërqendrojnë vëmendjen e policisë, të mashtrojnë opinionin dhe të përhapin informacione të rreme se Vanja ishte gjetur. Në këtë mënyrë ata luanin edhe me ndjenjat e familjes që jetonte në agoni.

Provokimet e tyre u vulosën edhe nga mediat, të cilat publikuan informacione të rreme se Vanya "u gjet në një vend fqinj" në kundërshtim me kodin gazetaresk që kërkon që gazetarët të publikojnë vetëm informacione të sakta dhe të verifikuara, t'u kushtojnë vëmendje ndjenjave të familjeve dhe të thonë lamtumirë sensacionalizmit në artikujt e tyre. .

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Interpoli janë në kërkim të vajzës në nivelin më të lartë dhe dje në profilin e nënës së saj në Facebook është shfaqur dezinformata, e postuar nga një llogari që paraqitet si “xhami në Podujevë”. Personi që përdor këtë profil të rremë komentoi se vajza është me të dhe se është mirë. Kjo është gënjeshtër, Vanja Gjorçevska ende është në kërkim dhe nuk është gjetur. Profili i rremë në Facebook kishte një foto të një figure fetare islame.

Një profil i rremë në Facebook nga i cili dje u shpërndanë dezinformata të paskrupullta për të defokusuar hetimin dhe për të shqetësuar publikun / Foto screenshot

“Sloboden Pechat” dje ka kontaktuar me disa xhami në Podujevë dhe na kanë thënë se nuk kanë asnjë informacion për Vanjën. Duke kërkuar mbrapsht foton nga profili i rremë në Facebook që shfaqte një person fetar islamik, gjetëm identitetin e vërtetë të personit në foto. Bëhet fjalë për imami Arbër Berisha nga Tropoja, Shqipëri.

- Tashmë jam njohur me këtë profil, të cilin e kam denoncuar disa herë në polici, sepse shpesh përmes tij dikush, apo një grup kriminal, abuzonte me besimtarët duke abuzuar me emrin tim. Ai u dha atyre këshilla dhe më pas u kërkoi para duke përdorur emrin tim dhe duke u prezantuar nga vende të ndryshme në botë. Ky profil nuk ka lidhje me asnjë xhami në Podujevë. Ju lutem provoni ta gjeni ndërhyrësin, sepse u përpoqa, por asgjë nuk më ndihmoi në fshirjen e këtij profili, tha Imam Berisha në një bisedë telefonike për “Sloboden Pechat”.

Pas publikimit të komentit nga profili i rremë, qytetarë të shumtë e besuan atë, ndërsa një pjesë e mediave e publikuan lajmin pa kontrolluar dhe duke iu referuar burimeve nga hetimi që në fakt nuk ekzistojnë. Lajmi ishte dezinformim se Vanya u gjet në një vend fqinj. Ministria e Punëve të Brendshme e përgënjeshtroi këtë dezinformatë, ndërsa shoqatat e esnafeve, pa i vënë në dukje mediat vetëm në përgjithësi, apeluan për raportim profesional për rastin e të zhdukurit Vanja Gjorçevska.

Vanja Gjorçevska është 14 vjeç. Ajo të hënën në orën 7:20 doli nga shtëpia e saj në lagjen Dibër Maalo në Shkup dhe u drejtua për në “J.H. Pestalozzi” të mësimdhënies. Rrugës për në shkollë i humbet çdo gjurmë.

Vanya kishte veshur pantallona të zeza me xhepa anash, një pulovër blu të hapur, një xhaketë të zezë të shkurtër dimërore dhe atlete të bardha Nike me një shirit kafe në pjesën e poshtme. Ajo për herë të fundit është parë në Dibër Maalo rrugës për në “Pestaloci”. Ajo është e gjatë 175 centimetra, peshon 58 kilogramë, ka flokë kafe të errët dhe sy kafe, mban proteza në dhëmbët e sipërm dhe të poshtëm dhe ka një nishan në anën e djathtë të fytyrës. Ai mban me vete një çantë shpine dhe një celular “iPhone”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës