Ai ishte një legjendë rock dhe personi i parë i infektuar me HIV në Jugosllavi

"Sharlo the Acrobat" / Foto: Facebook/Fondacioni Milan Mladenovic/Goran Vejvoda

Ivan "Ivica" Vdovic konsiderohej princi i skenës alternative jugosllave, një nga bateristët më të mirë të muzikës rajonale dhe themeluesi i "valës së re" në Jugosllavi.

Vd, siç e quanin (shoqet e thërrisnin edhe Ica), ka lindur më 14 mars 1961 në Beograd.

Historia muzikore e Vdovic filloi në ditët e tij të shkollës së mesme. Kur ishte në vitin e tretë, ai u bë anëtar i grupit "Pemë limoni", anëtarët e së cilës ndryshonin vazhdimisht. Në formacionin e fundit të grupit ishin Vdovic, Milan Mladenovic и Dushan Kojiq - Koja, i cili shpejt formoi grupin "Charlotte akrobati".

Albumi "Bistriji ili tuplji man biva kad..." është një pjesë muzikore kult e "Sharlo Akrobata", kurse emri i albumit vjen nga libri i Vasa Pelagic - "Narodni uchitelj".

Shpërbërja e grupit filloi kur Vdovic propozoi të bashkohej me grupin Goran Vejvoda dhe ndoshta e dashura e tij në atë kohë Baby Dol. Milani e pranoi idenë sepse donte të fuste një sintetizues në grup dhe Goran Vejvoda dinte të luante. Dushan Kojiq – Koja nuk u pajtua me idenë dhe mendoi se “Sharlo” ka ende shumë për të ofruar në të njëjtën përbërje. Në tetor 1981, ata u ndanë.

Mlladenoviq njohu potencialin në idetë e Vdoviqit, kështu që me të formoi grupin "Katarina II". Domethënë, Vdovic ishte shtytësi kryesor i asaj historie dhe ai e solli atë Margita "Magi" Stefanoviq (tastiera) në grup, me të cilët është argëtuar gjatë asaj periudhe.

Përveç të treve, grupi përbëhej nga Bojan Peçar (në bas) dhe Dragomir Mihajlovic – Gagi (në kitarë), i cili la këtë "histori" në vitin 1985.

Pastaj, pati një ndryshim në përbërje - Vdovic u largua nga grupi. Në vitin 1985, ai mësoi se ishte HIV pozitiv dhe thuhet se ishte personi i parë zyrtar i infektuar me virusin në Jugosllavi.

Pasi u diagnostikua me këtë sëmundje të rëndë, shoku i tij i ngushtë Sonja Savic ai thotë se i gjithë qyteti i ka kthyer shpinën.

“Në vitin 1985, Ivica shkoi të testohej për një sëmundje të çuditshme që u shfaq në Beograd. Ai u kthye dhe i tha gjithë qytetit se ishte i infektuar me SIDA. Ky është një qytet i shëmtuar dhe i vogël - ai ktheu shpinën. Dhe ai i binte daulleve me shumë krenari, dinjitet dhe modest për një vit e gjysmë që atëherë”, tha Savic.

Vdoviq vdiq më 25 shtator 1992, viktima e parë zyrtare e SIDA-s në Jugosllavi.

Fundi tragjik i Margita Stefanovi: Ajo ishte një princeshë rock në Jugosllavi dhe vdiq e pastrehë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës