Berlusconi po përgatit një rikthim në skenën politike: Italia ka nevojë për mua

Pronari i Monzas Silvio Berlusconi / Foto: EPA-EFE / RICCARDO ANTIMIANI

Biznesmeni i shquar italian dhe ish-kryeministri Silvio Berlusconi po përgatit një rikthim në skenën politike për zgjedhjet e muajit të ardhshëm, duke thënë se një veprim i tillë "do t'i kënaqte të gjithë".

Berlusconi, si për të mirat ashtu edhe për të këqijat, gëzon një popullaritet solid brenda dhe jashtë Italisë dhe biznesmeni 85-vjeçar nuk do të heqë dorë nga aspiratat e tij për t'u rikthyer sërish në fron, shkruan "Kujdestar".

Edhe pse shumica e njerëzve të moshës së tij po shijojnë ditët e tyre të pensionit, ish-kryeministri italian ka vendosur të rifutet në garë për Pasardhësi i Mario Draghit.

"Kjo do t'i bëjë njerëzit të lumtur," tha ai Rai.

'Politiko" shkruan se popullariteti i Berlusconit ka ardhur në rënie vitet e fundit dhe problemet e tij shëndetësore e kanë detyruar atë të tërhiqet përkohësisht nga politika, por Berlusconi thotë se tani ndihet mirë dhe është gati për zgjedhjet e reja.

Silvio Berlusconi / Foto: EPA-EFE / ETTORE FERRARI

Berluskoni, i cili udhëhoqi qeverinë italiane tre herë, u përjashtua nga Senati në vitin 2013 dhe iu ndalua të kandidonte për gjashtë vjet në zgjedhjet e përgjithshme pas një dënimi për mashtrim tatimor.

Partia e tij, Forza Italia, është pjesë e një aleance të udhëhequr nga Vëllezërit e Italisë, një parti me origjinë neofashiste që përfshin Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit.

Antonio Tajani, nënkryetari i Forza Italia tha 'Corriere della Sera" se çdo votë për partinë "e moderuar, e besueshme, liberale, pro-evropiane" është e dobishme sepse i jep treshes "ekuilibër".

Antonio Tajani/ Foto EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Sipas sondazheve, ky koalicion parashikohet të fitojë zgjedhjet, duke i hapur ndoshta rrugën Giorgia Melonit, liderit të Vëllezërit të Italisë, motoja e të cilit është "Zot, vend dhe familje", të bëhet kryeministrja e parë femër në vend.

“E djathta italiane e ka lënë pas fashizmin që disa dekada më parë, duke dënuar pa mëdyshje shtypjen e demokracisë dhe ligjet e turpshme anti-hebreje”, tha ajo.

Giorgia Meloni/ Foto EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

I kthyeri

Pavarësisht se dominonte politikën dhe median italiane për dy dekada, jo shumë kohë më parë dukej se karriera politike e Berlusconit ishte gati të përfundonte, shkruan Politico.

Pas skandaleve me "bunga bungafesta, imazhi i tij mori një goditje të rëndë në publikun italian.

Por rritja e papritur e populizmit nacionalist në dekadën e fundit i ka dhënë Berlusconit një mundësi për të luajtur një rol pro-BE, shkruan Politico.

Ai u zgjodh në Parlamentin Evropian në vitin 2019, megjithëse rrallë mori pjesë në votim. Vitin e kaluar, "rehabilitimi" i tij politik u duk i përfunduar pasi ai iu bashkua një koalicioni të madh të udhëhequr nga ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi.

Por muajin e kaluar, me sa duket duke ndjerë një ndryshim në erërat politike, ai iu bashkua partnerëve të tjerë të koalicionit për t'i dhënë fund mbretërimi i Draghit, duke detyruar zgjedhje të parakohshme. Tre ministra nga Qeveria e I dashur  dha dorëheqjen nga partia Forza Italia, duke thënë se ai eshte “të papërgjegjshëm” dhe vë interesat partiake përpara vendit.

Mario Draghi dhe Silvio Berlusconi / Foto Fotogramma / Zuma Press / Profimedia

“Thellësisht i zhgënjyer” nga Putini

Berlusconi kohët e fundit tha se ishte "thellësisht i zhgënjyer dhe i pikëlluar" nga sjellja e presidentit rus Vladimir Putin, i cili ishte një aleat i ngushtë i Berlusconit kur ai ishte në pushtet.

Ndërsa ishte kryeministër, Berlusconi pretendoi se kishte punuar për të përmirësuar marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit. Marrëveshja NATO-Rusi e vitit 2002, në Romë, "mund të kishte nisur një epokë në të cilën Rusia u bë një partner dhe një bashkëbisedues i besueshëm", tha Berlusconi.

Putin dhe Berluskoni / Foto: EPA PHOTO ITAR TASS POOL

Sipas Berlusconit, janë të majtët besnikëria e të cilëve është e diskutueshme, pasi koalicioni i tyre përfshin një parti të ekstremit të majtë që votoi kundër anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

“Ne jemi pro-evropianë, pro-perëndimorë, pro NATO-s, me demokracinë liberale si të vetmen pikë referimi”, tha Berluskoni. Ai shtoi se "nuk do të marrë pjesë në asnjë qeveri nëse nuk është absolutisht i sigurt për "korrektësinë demokratike, ndjenjën e përgjegjësisë dhe besnikërinë ndaj Evropës dhe Perëndimit".

Miliarderi me ambicie presidenciale: Kthimi i të "shkruarit" Silvio Berlusconi

 

Video e ditës