Berlinale: Martin Scorsese merr Ariun e Artë Nderi për arritje të jetës

Foto: EPA

Regjisori amerikan Martin Scorsese mori çmimin nderi Ariu i Artë për Arritjen e Përjetshme, i cili iu dorëzua mbrëmë në kuadër të edicionit të 74-të të Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin ("Berlinale").

“Filmat e Martin Scorsese jetojnë me audiencën, personazhet e tij të filmit jetuan dhe u rritën me ne. “Pikëpamja e tij për historinë dhe njerëzit na ndihmoi të kuptojmë, por edhe të pyesim veten, kush jemi dhe nga vijmë”, tha dyshja kryesore e “Berlinale” – Mariette Risenbeck dhe Carlo Chatrian.

Risenbeck dhe Chatrian e vlerësuan filmin e fundit të Scorsese - "Vrasësit e hënës së luleve" si një nga arritjet më të mëdha të regjisorit.

“Është një nder i madh për ne që edhe një herë të përshëndesim mikun e madh të ‘Berlinales’ dhe t’i dhurojmë atij çmimin tonë më të rëndësishëm”, njoftuan dyshja nikoqire.

Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve, u shfaq filmi i Scorsese i vitit 2006 "Departed".

Në konferencën për shtyp, para ndarjes së çmimit, regjisori 82-vjeçar u shpreh optimist për të ardhmen e filmit.

"Unë nuk mendoj se filmi po vdes, ai thjesht po ndryshon," tha Scorsese.

Ai shtoi se regjisorët nuk duhet të jenë skllevër të teknologjisë, por duhet ta drejtojnë atë në dobi të krijimtarisë së tyre.

Kujtojmë se Scorsese mori pjesë për herë të fundit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në vitin 2008, me filmin dokumentar për grupin muzikor "Rolling Stones" - "Shine a Light".

Filmi më i fundit i Scorsese, “Vrasësit e Hënës së Luleve”, me Leonardo DiCaprio, aktualisht është një nga favoritët kryesorë për çmimin e Akademisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës