Berlin: Kërkesa për të arrestuar liderët e Izraelit dhe Hamasit jep një imazh të rremë të ekuivalencës

Gjermania vlerësoi se kërkesat e prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për të lëshuar urdhër-arreste për liderët e Izraelit dhe Hamasit nën dyshimin se kanë kryer krime lufte japin një "përshtypje të rreme të ekuivalencës".

“Dorëzimi i njëkohshëm i një urdhër-arresti për liderin e Hamasit nga njëra anë dhe dy zyrtarë izraelitë nga ana tjetër dha një përshtypje të rreme të ekuivalencës”, thuhet në një deklaratë të zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme gjermane, duke kujtuar se më 7 tetor. Hamasi kreu një masakër barbare” në komunitetet e jugut të Izraelit.

“Hamasi vazhdon të mbajë pengje izraelite në kushte të papërshkrueshme, të sulmojë Izraelin me raketa dhe të përdorë popullsinë civile të Gazës si mburoja njerëzore. Qeveria izraelite ka të drejtën dhe detyrën të mbrojë dhe mbrojë popullin e saj”, thuhet në njoftim dhe vlerësohet se në këtë kuadër, “është e qartë se po zbatohet e drejta ndërkombëtare humanitare”.

Kryeprokurori i ICC-së, Karim Khan, tha më herët sot se urdhrat e arrestit ishin dorëzuar kundër Netanyahu dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Galant me akuzat për "shkaktim të shfarosjes, nxitje të urisë si metodë lufte, duke përfshirë mohimin e ndihmës humanitare dhe shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve në konflikt. ." ".

Përveç kësaj, sot gjykata kërkoi arrestimin e liderëve të Hamasit - Yahya Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh.

Të tre akuzohen për “shfarosje, vrasje, pengmarrje, përdhunim dhe sulm seksual”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës