Berbok: Ndryshoni Kushtetutën, BE-ja nuk do t'ju lërë në baltë!

Analena Berbock, Ministre Gjermane e Punëve të Jashtme/Foto: Sloboden Pechat/Zhanna P. Bozinovska

Ndryshimi i dakorduar i Kushtetutës nuk duhet të bëhet mollë politike e sherrit në garën për popullaritet në votime apo në garën se cila parti mund të ketë përparësi në fund të zgjedhjeve, tha Analena Berbok në konferencën për shtyp me bashkë- prezantues Bujar Osmani.

Amendamentet kushtetuese janë një vendim i guximshëm politik nga i cili varet vazhdimi i negociatave të anëtarësimit të vendit me BE-në dhe duhet të përdoren të gjitha mjetet në dispozicion që procesi të vazhdojë edhe në muajt në vijim, thanë ministrat e Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe Maqedonisë. Analena Berbok dhe Bujar Osmani, në konferencën e përbashkët për media dje në Shkup. Vizita e Berbock u pasua nga një numër i madh gazetarësh dhe reporterësh gjermanë.

Në takim të dy ministrat diskutuan për mbështetjen që ka Maqedonia në rrugën drejt BE-së, por edhe për obligimet që duhet t'i përmbushë vendi, përfshirë hapjen e Kushtetutës dhe përfshirjen e bullgarëve në të. Në të njëjtën kohë, Berbok e përsëriti mbështetjen gjermane për integrimet evropiane të Maqedonisë me fjalët: “E keni fjalën time, BE-ja nuk do t'ju lërë në baltë” dhe tha se ndryshimet kushtetuese duhet të miratohen sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që për të hapur grupet e negociatave në dhjetor.

“Bashkimi Evropian premtoi dhe do ta mbajë fjalën, hapi që duhet bërë tani është zbatimi i ndryshimeve kushtetuese”, tha Berbok, duke shtuar se është e vetëdijshme se procesi i ndryshimit të Kushtetutës nuk është aspak një detyrë e lehtë dhe se kërkon konsensus social.

Sipas saj, forca e demokracisë qëndron tek ulja në një tryezë të përbashkët me opozitën. Në konferencën për shtyp, Berbok tha se e di se çfarë kompromisesh dhe lëshimesh ka bërë vendi në rrugën evropiane, duke filluar nga ndryshimi i emrit të vendit, deri në arritjen e marrëveshjes për ndryshimin e Kushtetutës verën e kaluar.

- E di që arritja e marrëveshjes me Bullgarinë nuk ishte e lehtë për ju dhe prandaj po ju drejtohem të gjithë atyre njerëzve që ende ndjejnë njëfarë shqetësimi për këtë. Kushtetuta nuk është diçka që ndryshon gjatë gjithë kohës, por këto janë hapa të rëndësishëm dhe e kuptoj që ka një debat për të. Sidomos kur bëhet fjalë për identitetin tuaj dhe historinë, gjuhën dhe kulturën tuaj. Por është e rëndësishme në momente të tilla kur bëhet fjalë për identitetin të mos ketë debate bardh e zi, por të flasësh ndryshe në politikë – tha ministri gjerman.

Për faktin se asaj e ka të qartë se sa shumë populli në Maqedoni ndihet i rraskapitur dhe i dekurajuar nga gjithçka që po na ndodh në rrugën evropiane, Berbok tha një paralele:

– Në vitin 2005, kur ju morët statusin e kandidatit, unë shkoja në shkollë. Është një përjetësi.

Megjithatë, ajo tha se ndryshimi i miratuar në Kushtetutë nuk duhet të bëhet mollë politike e sherrit në garën e popullaritetit në votime apo në garën se cila parti mund të ketë përparësi në fund të zgjedhjeve.

Për të parandaluar një eksod të të rinjve nga vendi në kërkim të një jete dhe pune më të mirë, ajo thotë se duhet të bëhen hapa të guximshëm përpara drejt Bashkimit.

– Nëse nuk doni që të gjithë të rinjtë të shkojnë në Evropë, duhet ta sillni Evropën këtu. Tani që Kushtetuta duhet ndryshuar, unë vetëm mund t'ju inkurajoj. Pres reforma nga ju. Si gra maqedonase dhe burra maqedonas, ju keni dëshmuar se askush nuk mund t'ju ndalojë në rrugën për në BE. Jam optimist se deri në dhjetor do të përfitojmë nga kjo mundësi - tha Berbok.

Ministri Osmani, nga ana tjetër, vlerësoi Gjermaninë se është mburojë për sfidat e shumta me të cilat po përballej vendi ynë, por përkujtoi se Maqedonia ka obligime që duhet t'i përmbushë.

– Kjo varet vetëm nga ne. Por duhet ditur se jo vetëm qeveria është e integruar në BE, por i gjithë vendi, së bashku me opozitën dhe secili prej nesh duhet të mbajë përgjegjësinë për këtë proces dhe këtu llogarisim në mbështetjen e miqve tanë evropianë. ka thënë Osmani.

Duke folur për mbështetjen e Gjermanisë, ai tha se ndaj çdo përpjekjeje për bilateralizimin e procesit, Gjermania ishte e para që reagoi me qëndrimin se nuk është e mirë për procesin dhe një mbështetje e tillë e fortë i jep shpresë se Maqedonia i përket BE-së.

“Gjermania dërgon mesazhe të forta për qytetarët, është mënyra më e mirë për të parandaluar ndikimin e fuqive të treta që nuk duan përparim dhe zhvillim në rajon”, thotë Osmani.

Shefja e diplomacisë gjermane, Analena Berbok, në Shkup pati takime me kryetarin e shtetit, Stevo Pendarovski, me kryeministrin, Dimitar Kovaçevski, me përfaqësues të Kuvendit dhe në konferencën për media nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes. nëse do të takohet me kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

- Për mua është kryesisht e rëndësishme gjatë vizitave të mia, kjo vlen jo vetëm për Maqedoninë e Veriut por edhe për vendet e tjera, jo vetëm që të ketë një shkëmbim mendimesh mes ministrave të punëve të jashtme dhe jo vetëm të vizitoj Qeverinë, por të marr një prezantim për njerëzit. Më vjen keq që sot kam pak kohë, por do të vij sërish në dhjetor. Është shumë e rëndësishme për mua që të flas me aktorë të ndryshëm demokratikë – tha Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Analena Berbock.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës