Berbok akuzoi Putinin për terrorizimin e civilëve ukrainas

Berbok / Foto EPA-EFE/RONALD WITTEK

Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Berbock akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për terror që synon infrastrukturën dhe popullsinë civile në Ukrainë.

“Fakti që ky terror mbi infrastrukturën vazhdoi pas dimrit tregon se presidenti rus dëshiron të shkatërrojë vendin, dëshiron të shkatërrojë jetët e njerëzve këtu”, tha Berbok sot gjatë një vizite në një nga termocentralet më të mëdha në Ukrainë.

Ajo u informua nga ministri ukrainas i energjisë Herman Galushchenko për situatën në termocentralin, i cili u shkatërrua muajin e kaluar.

Galushchenko tha se Rusia lëshoi ​​gjithsej 11 raketa në vend. Prej tyre, vetëm gjashtë u rrëzuan nga sistemi ukrainas i mbrojtjes ajrore sepse nuk kishte më raketa kundërajrore në dispozicion.

Ministri gjerman u bëri thirrje “partnerëve ndërkombëtarë në mbarë botën që mbrojtja ajrore duhet të forcohet për të mbrojtur jo vetëm qytetet e mëdha, por edhe infrastrukturën”.

“Edhe në ditët e ngrohta të pranverës, furnizimi me energji elektrike i Ukrainës duhej të ndërpritej pasi termocentralet qendrore me qymyr u goditën nga sulme të synuara”, tha Berbok.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës