Berbok kërkon më shumë mbështetje nga aleatët për të mbrojtur qiejt e Ukrainës nga sulmet ajrore ruse

Annalena Berbock
Аналена Бербок / Foto: EPA-EFE / MINISTRIA E JASHTME RUSE

Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock mbërriti në Kiev këtë mëngjes dhe bëri thirrje për më shumë mbështetje ndërkombëtare për të mbrojtur qiejt e Ukrainës nga sulmet ajrore ruse, raportoi DPA.

"Për të mbrojtur Ukrainën nga raketat dhe dronët rusë, ajo ka nevojë urgjente për një mbrojtje ajrore të forcuar," tha ajo në fillim të vizitës së saj të shtatë në Ukrainë që nga shpërthimi i luftës gjithëpërfshirëse në shkurt 2022.

Udhëtimi i saj nuk u njoftua për arsye sigurie.

Berbok tha se aleatët e Kievit duhet të "bashkojnë forcat" për Ukrainën dhe të pengojnë presidentin rus Vladimir Putin të dërgojë trupa në "kufijtë tanë".

Ajo vuri në dukje se nisma e udhëhequr nga Gjermania që synon forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës ka mbledhur rreth një miliard euro (1 miliard dollarë).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës