Benjamin Netanyahu nuk do të paguajë shpërblim për pengjet e mbajtura nga Hamasi në Gaza

Benjamin Netanyahu/ Foto EPA-EFE/ABIR SULTAN / PISHINË

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministri i Financave Bezalel Smotrich thanë se nuk do të paguanin asnjë çmim për kthimin e pengjeve që ende mbahen nga Hamasi në Gaza.

Smotrich tha për Khan Radio se kthimi i 134 pengjeve ishte "shumë i rëndësishëm", por se ata nuk mund të liroheshin "me çdo kusht".

Sipas tij, mënyra për të liruar pengjet është rritja e presionit ushtarak në Gaza dhe mposhtja e Hamasit, raporton Reuters.

Deklarata e Smotrich tërhoqi kritika nga lideri i opozitës Yair Lapid dhe ministri Benny Gantz, si dhe zemërim në mesin e familjeve të të rrëmbyerve, tha agjencia britanike.

Menjëherë pas intervistës në radio të Smotrich, zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu lëshoi ​​një deklaratë duke sqaruar pozicionin e tij.

"Ka presion të madh mbi Izraelin brenda dhe jashtë vendit për t'i dhënë fund luftës përpara se të arrijmë të gjitha qëllimet tona, duke përfshirë një marrëveshje për lirimin e pengjeve me çdo kusht." Ne nuk jemi të gatshëm të paguajmë asnjë çmim, veçanërisht atë që Hamasi kërkon nga ne, që do të nënkuptonte humbjen e shtetit të Izraelit”, tha Netanyahu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës