Bjellorusia pezullon pjesëmarrjen në Traktatin për Forcat Konvencionale në Evropë

Foto: Ekrani i printimit

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, nënshkroi një dekret që pezullon pjesëmarrjen e vendit të tij në Traktatin për Forcat e Armatosura Konvencionale (CFE), i cili kufizon lëvizjen e trupave ushtarake dhe armëve në të gjithë kontinentin evropian.

Dekreti, i nënshkruar më 24 maj, u botua sot në Gazetën Zyrtare të ish-republikës sovjetike, një aleate e ngushtë e Moskës, e cila kufizohet me Rusinë dhe Ukrainën.

Në vitin 2007, Rusia pezulloi në mënyrë të njëanshme pjesëmarrjen në Traktatin për Forcat Konvencionale në Evropë, i cili kufizoi fuqinë punëtore dhe pajisjet - tanke, avionë, artileri nga Atlantiku në Urale dhe parashikoi shkëmbimin e ndërsjellë të informacionit dhe inspektimeve. Rusia ka marrë pjesë në Marrëveshje që nga viti 1990.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës